Türkiye’de kaç Boeing 737 MAX 8 var

featured

Lion Air ve Etiyopya Havayolları’nın Boeing 737 MAX 8 uçağının peş peşe düşmesi havacılıkta ciddi bir krize yol açmış durumda. Çin, Cayman Adaları ve Etiyopya, 2 trajik kazayla gündeme gelen Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağını kullanan tüm firmalara ‘uçuşları durdurun’ talimatını yeniliyor. Ülkemizde bu uçağı kullanan Türk Hava Yolları, uçuşlara devam kararı aldı. Peki Türkiye’de şuan havada olan kaç tane Boeing 737 MAX hizmet veriyor ve bu uçaktan kaç tane sipariş verildi. 

İLK CORENDON HAVAYOLLARI KULLANDI 

Ülkemizde Boeing 737 MAX 8 tipi uçağını kullanan ilk operatör Corendon Havayolları olmuştu. Şirketin filosunda bulunan TC-MKS kuyruk tescilli uçak Antalya merkezli uçuşlarda kullanıyor. Geçen ay Antalya havalimanında yaşanan hortum felaketinde bu uçak da hasar almıştı. Şiddetli rüzgarın sürüklediği yolcu merdiveni uçağın motorunda hasara neden olmuştu. Uçak bakıma alındıktan sonda tekrar sefere konulmuştu. 

TÜRK HAVA YOLLARI’NDA 12 ADET VAR

Türk Hava Yolları filosunda şuanda 11 adet Boeing 737 MAX 8 tipi ile 1 adet Boeing 737 MAX 9 hizmet veriyor. Türk Hava Yolları’nın bu tipteki uçakları aktif olarak seferde hizmet veriyor.

Türk Hava Yolları geçen hafta TC-LCM ile TC-LCL kuyruk tescilli Boeing 737 MAX 8 tipi uçaklarını teslim almıştı. Türk Hava Yolları’nın Boeing’e sipariş verdiği 737’lerin en gelişmiş modeli olan MAX9’ların ilki olan TC-LYA’yı ise geçen hafta filosuna katmıştı. Hali hazırda THY’nin MAX 8’lerden 40 siparişi bulunuyor. 

SUNEXPRESS NİSAN AYINDA TESLİM ALACAK 

SunExpress’in Boeing’den sipariş ettiği 32 adet MAX-8’in ne zaman filoya katılacağı belli olmuştu. SunExpress CEO’su Jens Bischof ilk 5 uçağın nisan ayında teslim alınacağını açıklamıştı.

 

kaynak: havahaber.com

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türkiye’de kaç Boeing 737 MAX 8 var

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir