Gündem

THY ilk 737MAX9’una kavuştu

Türk Hava Yolları’nın Boeing’e sipariş verdiği 737’lerin en gelişmiş modeli olan MAX9’ların üretimi sürüyor. THY, filosunda yer alacak olan ilk Boeing 737-MAX9 tipi TC-LYA tescilli uçağı dün İstanbul'a indi.

Türk Hava Yolları’nın Boeing’e sipariş verdiği 737’lerin en gelişmiş modeli olan MAX9’ların üretimi sürüyor. THY, filosunda yer alacak olan ilk Boeing 737-MAX9 tipi TC-LYA tescilli uçağın motorlarının yerleştirilmesi işlemi önceki hafta sona ermişti. Uçak Boeing’in Renton tesislerinde ilk uçuşunu tamamladı. 1 Mart günü Seattle’dan havalanan TC-LYA kuyruk tescilli uçak dün İstanbul Atatürk Havalimanı’na inerek THY filosuna katıldı.

30 UÇAK DAHA GELECEK

Uçağın İstanbul’a teker basmasıyla THY filosunda bir ilke de yaşanmışmış oldu.  TC-LYA ilk Boeing 737-MAX9  olarak Türk Hava Yolları tarihine adını yazdırdı. Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, 2019 yılında THY filosuna 30 uçağın daha katılacağını açıklamıştı. Ekşi şunları söylemişti: “2019 yılında yeni uçaklarımız gelecek, ilk defa filomuza 787 Dreamliner dediğimiz yeni nesil, geniş gövde uçaklarımız gelecek. 200’ün üzerinde yeni siparişimiz var. 2019 yılında uçak sayımız 30 civarında artacak. 2023 yılında ise 500’e yakın bir uçağa sahip olacağız”

kaynak: havahaber.com

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu