Havacılık

Boeing MAX’leri yeniden uçurabilecek mi?

10 Mart’ta düşen Etiyopya Hava Yolları’na ait 737 MAX 8’in ardından tarihinin en büyük kriziyle baş başa kalan Amerikalı uçak imalatçısı Boeing çıkış yolu arıyor.

10 Mart’ta düşen Etiyopya Hava Yolları’na ait 737 MAX 8’in ardından tarihinin en büyük kriziyle baş başa kalan Amerikalı uçak imalatçısı Boeing çıkış yolu arıyor. Lion Air ve Etiyopya Airlines’ın düşen uçaklarına MCAS sisteminin neden olduğunu kabul eden Boeing yayınladığı yeni yazılım ile yere indirilen 737 MAX ailesinin yeniden uçurmayı hedefliyor.

BOEİNG’İN TEMMUZ PLANI TUTAR MI?

Yeni yazılımların yüklendiği 737 MAX’lerle test uçuşları yapan şirket, Temmuz ayında filoyu yerden kaldırmak istiyor. Reuters’ın haberine göre Boeing’in “ABD Federal Havacılık İdaresi Başkanlığı’nın yazılım düzeltmesinin Mayıs ayının üçüncü haftası kadar gerçekleşeceği ve uçağın Temmuz ayı ortalarında yeniden havalanmasını hedeflediğini” belirttiğini bildirdi.

FAA’NIN KARAR VERMESİ BEKLENİYOR

Boeing yapılan açıklama ise son test uçuşlarını yaptığını bildirdi. Geçen hafta yeniden gözden geçirilmiş yazılımın yakında tekrar FAA’ya gönderilmesi bekleniyor.

 

Kaynak: havahaber.com

Etiketler

Hava Haber

Türkiye ve Dünya'daki tüm havacılık haberleri ile savunma sanayindeki gelişmeler bu portalda.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı