Boeing 737 MAX’ler ne zaman uçuşlara başlayacak

THY'nin uçakları Boeing tesislerinde bekliyor
THY'nin uçakları Boeing tesislerinde bekliyor. Photo: @AeroimagesChris

Tüm dünyada yere indirilen Boeing’i 737 MAX serisi uçaklarla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. ABD Federal Havacılık İdaresi Boeing’in yerde bekletilen 737 MAX uçağına yaptığı inceleme sonucunda yazılım güncellemesini ve eğitim revizyonlarını operasyonel olarak uygun buldu. Bu açıklamanın ardından Boeing tarafı da bir basın bildirisi yayınladı.

TEST UÇUŞLARI BAŞLADI

Boeing açıklamasında test uçuşlarının tamamlandığın, B737 MAX uçaklarının sorunlu olan MCAS için yazılım güncellemesinin ardından 120 uçuş yapıldığı ve bu uçuşların toplam süresinin 203 saati aştığı belirtildi.

SERTİFİKASYON SÜRECİ BAŞLAYACAK

Uçuş testlerinin tamamlanmasının ardından sertifikasyon sürecinin başlatılacağı bilgisi verilirken, FAA yazılımın “operasyonel olarak uygun” olduğunu belirtmişti.

TÜRK HAVA YOLLARI NE YAPACAK?

Türk Hava Yolları, Lion Air ve Etiyopya Hava Yolları’nın Boeing 737 MAX 8 uçaklarının düşmesinin ardından filosunda yer alan 12 adet Boeing uçağını yere indirme kararı almıştı. Bu kararın ardından bu ay içerisinde teslim edilmesi beklenilen 6 uçağın teslimatı yapılmadı. Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, geçen ay yaptığı açıklamada, Boeing MAX’lerde yazılım hatası olduğuna dikkat çekmişti. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ise ABD ve Türkiye’deki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün onay vermesi durumunda Boeing’i 737 MAX’leri seferlere koyacaklarını belirtmişti.

Kaynak: havahaber.com

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Boeing 737 MAX’ler ne zaman uçuşlara başlayacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir