Yeni havalimanında 9 bin sahte yolcuyla test

featured

İstanbul’un yeni havalimanında çalışmalar son aşamaya yaklaşırken, aksaklıkların belirlenmesi için binlerce sahte yolcu ve bagajla deneme uçuşları gerçekleştirilecek.

Üç aşamadan oluşan test işlemlerinde 9 bin sahte yolcu ve 18 bin bagaj kullanılacak. 29 Ekim’de açılması planlanan, İstanbul’un merkezinden 35 kilometre uzakta, 76.5 milyon metrekarelik alanda yükselen yeni havalimanının inşaat çalışmaları devam ederken, bir yandan da dekorasyon işlemleri başlayan yolculara hizmet verecek ana terminalde hazırlıklar son hızıyla devam ediyor. Terminalin yürüyen merdivenleri, yolcuların üstlerinin aranacağı x-ray cihazları, uçakların iniş ve kalkışlarını gösteren ekranlar, pasaport kontrol alanları ve valiz teslimatının yapıldığı bantlar havalimanına yerleştirildi. Yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle 350’den fazla noktaya uçuş imkânı sunacak olan havalimanında, aksaklıkların belirlenmesi için binlerce sahte yolcu ve bagajla deneme uçuşları gerçekleştirilecek.

3 AŞAMALI TEST

Eylül ayının son haftasında gerçekleştirilecek ilk deneme operasyonuna bin sahte yolcu, iki bin bagaj, yaklaşık 800 personel, iki uçak, 50 yer hizmeti elemanı katılacak. Ekim ayının ilk haftasında gerçekleştirilecek ikinci deneme operasyonunda ise 3 bin sahte yolcu, 6 bin sahte bagaj, yaklaşık bin personel, 3 uçak, 150 yer hizmet ekipmanı olacak. Ekim ayının ikinci haftasında ise 5 bin sahte yolcu, 10 bin sahte bagaj, yaklaşık bin personel, 5 adet gerçek uçak ve 200 yer hizmet ekipmanıyla son deneme çalışması yapılacak. Denemelerde, sözde yolcuların havalimanlarına girerek bagajlarını teslim etmesi ve biniş kartlarıyla uçağa yönlendirilmesi, seçilen koltuğun değişimi ve yeniden bilet basımı, transfer yolcuların yönlendirme tabelalarıyla yeni uçuş kapısını bulması, bagajların zamanında uçağa ve yolcuya teslim edilmesi ve daha pek çok senaryoyu kapsayacak. Denemeler esnasında havalimanının içerisinde bulunan sistemlerin arızalanması halinde uygulanacak olağanüstü durum planları da test edilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Yeni havalimanında 9 bin sahte yolcuyla test

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir