Yatırımların bedeli havacılık sektörünü derinden etkileyebilir!

featured

Rusya’nın Ukrayna’ya dönük askeri operasyonu nedeniyle AB ve ABD’nin aldığı Rusya karşıtı yaptırımlar, sadece Rusya’da değil Avrupa’da da havacılık sektörünü vurdu. Avrupa havacılık sektörü için zor zamanların öngörüldüğü ifade ediliyor.

Hem satış düştü hem fiyat arttı

Analiz firması ForwardKeys’in yaptığı araştırmaya göre, 24 Şubat – 2 Şubat tarihleri arasında Avrupa ülkelerinde uçak bileti rezervasyonları yüzde 30-50 arasında düştü. Rapora göre, fiyatlarda da yüzde 33 artış yaşandı.

En büyük Rusya, Ukrayna ve Moldova yaşadı

24 Şubat – 2 Mart arasındaki verileri bir önceki haftayla kıyaslayan ForwardKeys, bu süreçte en büyük zararı hava sahası kapalı olan Ukrayna ve Moldova ile uçuş yasağı uygulanan Rusya gördü. Rusya içi bilet satışları da yüzde 49 düştü.

Doğu Avrupa ülkelerinde yüksek kayıplar

Ancak kriz sadece bu ülkeleri etkilemedi. ForwardKeys’in verilerine göre Bulgaristan, Hırvatistan, Estonya, Gürcistan, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovakya ve Slovenya’da rezervasyonlar haftalık bazda yüzde 30-50 düştü. Belçika, Sırbistan ve İzlanda haricindeki diğer Avrupa ülkelerinde ise düşüş oranı yüzde 10-30 arasında değişti.

Yaptırımlar ve hava sahalarının kapalı olması nedeniyle Avrupa’da hava ulaşımı haftalık bazda yüzde 23 daraldı. Bunun yanında AB-Avrupa arasındaki Transatlantik uçuşları da yüzde 13 düştü.

Sırbistan hub durumuna geldi

ForwardKeys’in yaptığı analizde, Avrupalıların Rusya’ya çıkabildiği tek hava kapısı durumundaki Sırbistan’a dikkat çekildi. Buna göre, operasyonun ve karşılıklı yaptırımların başlamasının ardından Sırbistan’dan Rusya’ya sunulan koltuk arzı yüzde 50 arttı.

Benzer şekilde, düşmanlık ve yaptırımların başlamasının ardından Rusya’dan Sırbistan aktarmalı üçüncü ülkelere yapılan bilet satışları yüzde 60 arttı. (Turizm güncel)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
2
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Yatırımların bedeli havacılık sektörünü derinden etkileyebilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir