Rusya’ya Çin’den kötü haber; Türkiye’ye yöneldi

featured

AB ülkelerinin Rusya’ya yolcu uçağı ve yedek parça tedarikini yasaklamasının ardından, Çin’in de bu parçaları satmayı reddettiği ortaya çıktı. Rusya, Türkiye dahil başka ülkelere yönelecek.

Rusya Federal Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya), Çin’in Rus havayollarına uçak yedek parçası tedarik etmeyi reddettiğini açıklayarak, Türkiye’nin de aralarında olduğu ülkelerden yedek parça satın almak için görüşmeler yapacaklarını duyurdu. Rosaviatsiya’nın uçakların bakımından sorumlu yetkilisi Valeriy Kudinov, “Havayolu şirketlerinin gereksinimleri olan yedek parçaları nerelerden alabileceklerini kendilerinin belirlemelerine ilişkin talimat verdik” dedi.

Bir konferansta konuşan Kudinov, “Bildiğim kadarıyla yedek parçalar için Çin’e başvurdular ancak Çinliler reddetti” diyerek şöyle devam etti: “Başka ülkeler üstünden olasılıkları araştıracağız. Partnerlerimiz üstünden, sözgelimi Türk ya da Hindistanlı partnerlerimiz üstünden bu olasılığı değerlendirebiliriz. Her şirket kendi anlaşmasını yapacak. Rosaviatsiya da bu yedek parçaların yasallaştırılmasına yardım edecek.”

Açıklama, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya’ya yolcu uçağı ve yedek parça tedarikini yasaklamasını izledi. AB ülkeleri, Rusya’nın elindeki uçaklar için bakım ve sigorta hizmeti de vermeyecek. Rusya’daki yolcu uçaklarının çoğu Boeing ya da Airbus, yani yabancı üretim uçaklar. Bu nedenle Rusya’nın söz konusu uçaklar için gerekli olan yedek parçaları da dışarıdan alması gerekiyor. (Sputnik)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Rusya’ya Çin’den kötü haber; Türkiye’ye yöneldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir