Togg’un fiyatı ne kadar olacak? İşte ilk tahmin!

featured
service

Geçtiğimiz günlerde CES 2022 teknoloji fuarı için Amerika’ya uçan yerli otomobil Togg, logo tartışmaları ve tarih beklentileri eşliğinde sık sık haberlerimize konu oluyor. Ne zaman satışa başlanacağı oldukça merak edilen aracın şüphesiz bir diğer merak edilen tarafı fiyatı oluyor. Özellikle fiyat ile ilgili internet üzerinde hemen hemen herkes bir fikir paylaşırken, Daktilo1984‘ten Arın Demir, otomotiv sektörünün duayenlerinden gazeteci Emre Özpeynirci ile bir röportaj gerçekleştirdi. 25 yıldır sektörle ilgilenen Özpeynirci ise yaptığı fiyat tahmini ile dudak uçuklattı.

“Togg, ithal bataryalar sebebiyle dolara endeksli”

Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB tarafından 2018de kurulan ve otomobil üretmek için kolları sıvayan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu yada popüler ismi ile Togg, ilk arabasını 2023 yılında satışa sunacak. Hali hazırda araç piyasasının çok yüksek olması ve dolar kurunun çalkantılı günler geçirmesi de Togg’un muhtemel fiyatında hareketlilik yaşatacak.

25 yıldır otomotiv sektörü ile ilgilenen gazeteci Emre Özpeynirci de bu konu ile ilgili sessizliğini bozdu. Gazeteci, verdiği röportajda Togg ‘un yeni elektrikli SUV aracının kaç TL olacağını tecrübeleri doğrultusunda açıkladı. Yerli aracın bataryalarının yurt dışından alındığını belirten Özpeynirci, Togg’un dolara endeksli bir fiyatı olacağını söyledi. Gazeteci ayrıca rakip araçların 1 milyon TL civarına satıldığını belirtti ve şunları ekledi:

“TOGG’un CEO’su, Türkiye’deki C-SUV sınıfındaki konvansiyonel araçlarla rekabet edeceklerini açıkladı. Bu araçların mevcut fiyatları 800 bin-1 milyon TL bandında değişiyor. Rekabet kanununa aykırı olduğundan TOGG’un fiyatını düşürmek için ÖTV desteği getiremezler ama başka bir teşvik uygulanabilir.”

Yerli otomobilin fiyatı 800 bin TL ile 1^milyon TL arasında olabilir

Bu doğrultuda rekabet kanunu sebebiyle Togg’un daha aşağı bir fiyat veremeyeceğini söyleyen Emre Özpeynirci, herhangi bir teşvik olmazsa SUV modelin 800 bin TL ile 1 milyon TL arasında fiyat etiketi bulunacağını belirtti. Ayrıca kur düşse bile otomobil fiyatlarına zam yapılacağını söyleyen gazeteci, ülkemizdeki araç fiyatlarının ortalama 500 bin TL bandına sabitleneceğini vurguladı.

Kaynak: SDN

0
kalp
Kalp
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Togg’un fiyatı ne kadar olacak? İşte ilk tahmin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.