Gündem

NASA, Ay’a Amazon’un asistanı Alexa’yı da götüreceğini açıkladı

NASA, Artemis görevinin ilk bölümüne yaklaştığımız bu günlerde, Ay'a Amazon'un asistanı Alexa'yı da götüreceğini açıkladı.

NASA ile birlikte çalışan Amazon ve Lockheed Martin, Alexa’nın, Artemis I uzay görevinin bir parçası olacağını duyurdu. Alexa, uzay aracına eklenecek olan Callisto yükü kapsamında ajansın uzay aracı Orion’da kullanılacak.

NASA, Alexa’yı görevlerine dahil edecek

NASA tarafından uzaya gönderilecek olan Alexa, astronotlarla ilgilenecek. Bu sebeple görev sırasında uzay aracının sistemlerine ve telemetri verilerine erişebilecek. Örneğin, “Alexa, kabindeki sıcaklık nedir?” gibi sorulara yanıt verebilecek. Ayrıca iç aydınlatma gibi gemiye bağlı cihazlara erişimi olacak.

Buna ek olarak uzay ajansı, Alexa’nın haber brifingleri ve spor skorları gibi Dünya’dan her türlü bilgiyi almasını sağlayacak. Dolayısıyla Derin Uzay Ağı’na erişim sağlayacak. Bu özellik, astronotların uzaydayken dünyada neler olup bittiği hakkında bilgi sahibi olmalarını ve evlerine daha bağlı hissetmelerini sağlayacak. Amazon’a göre, Alexa’nın sesli etkileşimleri mürettebatın hayatını daha kolay ve verimli hale getirecek.

Artemis I mürettebatsız bir görev olacak. Bu sebeple NASA, Alexa’yı uzayda test etmek için Görev Kontrol Merkezi aracılığıyla Callisto’ya uzaktan erişim sağlayacak. Bu sayede etkileşime girebilecek ve sanal bir ekip deneyimi yaratabilecek. Uzay aracında olan her şey kaydedilecek. Ardından mühendislerin verileri analiz edeceği ve gelecekteki görevler için teknolojiyi geliştireceği Dünya’ya geri gönderilecek.

Amazon Alexa Everywhere’in başkan yardımcısı Aaron Rubenson konuyla alakalı şu açıklamayı yaptı:

Star Trek bilgisayarı, Alexa için orijinal ilham kaynağımızın bir parçasıydı. Bu nedenle ortam zekası vizyonumuzun Orion’da hayata geçtiğini görmek oldukça heyecan verici.

Artemis I görevi sırasında Alexa uyumlu cihazlar kullanan kullanıcılar, görev hakkında bilgi alabilecekler. Müşteriler, Orion’un telemetri verilerine ve görevden alınan videolara ve fotoğraflara erişebilecek. Ayrıca Amazon, lansman sırasında canlı bir akışın da erişilebilir olacağını ve uyumlu cihazlara sahip müşterilerin Alexa ile uzay etkileşimlerinin videolarını görebileceklerini belirtti.

Amazon, görev zamanı yaklaştığında yeni Alexa özelliklerini başlatacak. Ancak şu anda da Alexa uyumlu cihazlardan erişilebilen bir önizleme mevcut. Siz de deneyimlemek istiyorsanız, “Alexa, beni Ay’a götür” demeniz yeterli olacaktır.

Artemis I, Ay’a ilk kadın ve renkli insanı götürmeyi hedeflediği için zaten dikkatler bir hayli üzerinde. NASA ve Amazon da bu ilgiden faydalanacak. Tabii öncesinde ortam zekasının uzayda astronotlara nasıl yardımcı olabileceği test edilecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu