Togg Sedan konsepti CES 2022’de! İşte tasarımı ve özellikleri, kaç tane üretilecek

featured

Ülkemiz lansmanı 2019 yılında gerçekleşen Togg, nihayet kendini tüm dünyaya gösterdi. SUV ve Sedan olmak üzere iki gövde seçeneğine sahip olacak yerli otomobilin Sedan varyantı etkinlikte tanıtıldı. Togg’un hem dünya basınında nasıl tepkiler göreceğini, hem de 2019’da gösterilen prototipten neler değiştirildiğini gösteren lansman büyük önem taşıyor. İşte tasarımı ve özellikleri ile Togg…

Teknolojik gelişmelerin sergilendiği CES 2022 etkinliğinin Türk takipçiler tarafından en çok merak edilenlerinden biri yerli otomobildi. Gerçekleşecek lansmanla ilgili günler öncesinden bazı duyurular yapılmış ve Las Vegas’a gönderilmeden önce bir etkinlik de düzenlenmişti. Nihayet yerli otomobilin son halini net şekilde görme fırsatı yakaladık.

Togg, CES 2022 fuarında tanıtıldı

Togg CEO’su Gürcan Karakaş, tanıtımın açılışında otomotiv sektörünün gelecek yıllarda göstereceği reflekslerden bahsetti. Togg’un elektrikli otomobil pazarında nasıl rekabet edeceğiyle ve yeni dönemle ilgili bilgiler paylaşıldı. Togg’dan bahsedilirken sıkça ‘akıllı araç’ kavramını duyduk. Elektrikli otomobillerin pek çok sensöre sahip olmasına vurgular yapıldı.

Yeni trende ayak uydurulurken Togg hissedarlarının sürece katkısından bahsedildi. Aracın tasarım aşamasında sadece bir otomobilin değil, bir değerin geliştirildiğinden bahsedildi. Enerji ve mekanik gibi alanlardan nasıl yardımlar alındığı da Karakaş’ın konuşmasının bir bölümünü oluşturdu.

Gösterilen prototip, Transition Concept Smart Device adında. Bu prototip aracın genel özelliklerini gösterişli bir şekilde sergiledi. İki yılın ardından Togg’un Sedan modeline bakış attığımızda şu galeri ile karşılaşıyoruz:

2019’daki prototipe göre devasa farklılıklar görülmese de bazı farklar mevcut. Dijital bir ızgaraya geçilmiş ve daha önce geleneksel aynaya geçildiği haberini duymamıza rağmen aynalar yeniden kameralar kullanılmış. Yakın zamanda duyurulan logo, aracın ön kısmında yer alırken arka tarafta yine eski Togg yazısı yer almakta.

Seri üretim 2023’ün ilk çeyreğinde

2022 yılı bitmeden üretim tesisinin hazır olacağı yeniden doğrulanan Togg’un, 2023 yılının ilk çeyreğinde seri üretime geçeceği açıklandı. Ayrıca prototip üzerindeki çalışmaların devam ettiğinin bilgisi de paylaşıldı.

Togg’un Sedan varyantının 2030 yılına kadar 1 milyon adet üretilmesinin planlandığı açıklandı. Bataryanın üretimi için yabancı üretici Farasis ile ortak kurulduğu da paylaşıldı. 100 km/s hıza 4.8 saniyede çıkabildiği ve 400 hp’a kadar beygir üretildiği bilgisi verildi. Aracın üretiminde 350 civarı parçanın kullanıldığı, 40’tan fazla inovatif fikrin hayata geçirildiği ve projede 2000’den fazla kişinin emeğinin geçtiği açıklandı.

Togg’un ilk olarak Türkiye’de piyasaya sürüleceği, ardından İtalya, Almanya, Fransa, İspanya ve İsveç’te çıkacağı açıklandı. Bu ülkeler arasına yenilerinin katılabileceği de öğrenildi.

Togg Transition Concept Smart Device özellikleri

Togg hala geliştirilme sürecinde olduğu için teknik özellikler tam olarak bilinmiyor. Bilinen özellikleri derlediğimiz zaman aşağıdaki tabloyu sizlere sunabilmekteyiz:

Özellikler Togg Transition Concept Smart Device 
Motor 160 KW/ 320 KW
Beygir gücü 215/ 430
0-100 hızlanma 7.6 sn/ 4.8 sn
Menzil 300km /500 km
Otonom sürüş 3. seviye
Aks açıklığı 2890mm
Euro NCAP 5 yıldız hedefleniyor
Motor seçenekleri Arkadan çekiş/ Dört çeker
Batarya seçenekleri 2 Paket
Şarj Rapid şarj teknolojisi
30 dakika altında tam dolum

Kaynak: SDN

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Togg Sedan konsepti CES 2022’de! İşte tasarımı ve özellikleri, kaç tane üretilecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir