Türk Hava Yolları

THY’nin 22 yıllık efsane uçağı emekli oluyor: Hoşçakal Deli Mayk!

Türk Hava Yolları’nın en deli uçağı TC-JDM kuyruk kodlu Airbus A340 emekliliğe ayrılıyor. 27 Mart 1990 yılında Airbus’ta verilen 5 adetlik siparişten biri olan “İzmir” isimli uçak önceki akşam THY’deki son uçuşunu yaptı. TC-JDM tescilindeki son iki harfi Delta Mike olan uçak THY Teknik personeli tarafından ‘Deli Mayk’ olarak anılıyordu.

Türk Hava Yolları tarihinde bir dönem kapanmak üzere. Yaptığı arızalarla, atarlı tavırlarıyla adından 22 yıldır sürekli bahsettirmeyi başaran TC-JDM kuyruk Airbus A340 emekliğe ayrılıyor. TC-JDM tescilindeki son iki harfi her ne kadar “Delta Mike” olsa da THY Teknik personeli tarafından ‘Deli Mayk’ olarak nam salan efsane uçak artık THY filosunda olmayacak. “Deli Mayk isterse dünyanın öbür ucuna sorunsuz uçar. Canı istemezse, yerde 1 metre bile gitmez.” THY teknik ekibi tarafından sarf edilen bu sözler TC-JDM’yi anlatan en güzel sözlerdi. THY’deki hikayesi 27 Mart 1990’da başlayan uçak, iniş takımlarındaki sorunları, ışıklandırma sistemlerindeki arızaları, pisten çıkmalarıyla nam saldı.

HİKAYESİ 27 MART 1990’DA BAŞLADI

Deli Mayk’ın hikayesi 1990’da THY’nin Amerika-Uzakdoğu seferlerini ‘duraksız’ yapma kararıyla başlıyor. Buradan yolan çıkan dönemin Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cem Kozlu, Teknikten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Bolayırlı ve Uçuş İşletmenin başındaki efsane Kaptan Pilot Atilla Çelebi ile Airbus’a 5 adet dört motorlu Airbus A340 siparişi veriliyor.

Hoşçakal Deli Mayk!

ONUN KARAKTERİ HEP FARKLIYDI

Serinin ilk uçağı TC-JDJ ‘İstanbul’ Temmuz 1993’te, TC-JDM tescili “İzmir” uçağı ise Nisan ayında Türk Hava Yolları filosuna teslim edildi. Ancak TC-JDM’yi diğer uçaklardan ayıran bir özeliği vardı. Her ne kadar havacılıkta A’ya ‘alfa’dan başlayan uluslararası kod verilse de bu uçağın THY Teknik personeli için takma adı TC-JDM tescilindeki son iki harfi Delta Mike yazılsa da ‘Deli Mayk’tır.

CANI İSTEMEZSE, YERDE
1 METRE BİLE GİTMEZ

Uğur Cebeci’nin Hürriyet gazetesin’deki köşesinden yazısında anlattığı gibi, “Bunun nedeni, beklenmedik anda çıkarttığı arızalardır. THY teknisyenleri der ki, “Deli Mayk isterse dünyanın öbür ucuna sorunsuz uçar. Canı istemezse, yerde 1 metre bile gitmez.” Gün gelir dıştaki ışıklarını kendi kendine açar. Tam müdahale ederken söndürür. Teknisyenler tüm sistemleri söker, yazılımlarını yeniden yükler. Ama son kararı Deli Mayk verir. Uçuştaki güvenliğinde ise sorun yoktur.”

MUMBAİ’DE PİSTEN ÇIKMIŞTI

02 Eylül 2011’de İstanbul- Bombay seferini yapan TC-JDM iniş sırasında pistten çıkmıştı. O dönem yaşanan arıza gazetelerde böyle yer almıştı: “Olay yerel saatle sabah 04. 13’de meydana geldi. THY’nin Airbus A340-300 tipi TC-JDM kuyruk tescilli yolcu uçağı 93 yolcusu ile Chhatrapati Shivaji Havalimanı’na iniş için alçalmaya başladı. Piste teker koyan uçak yavaşladıktan sonra N8 taksi yolundan pisti terk etmek üzereyken yağmur nedeniyle kayganlaşan pistten toprak alana çıktı. Yaşanan olayda yaralanan kimse olmazken, yolcular olası acil durum nedeniyle hemen tahliye edildi. Uçakta önemli hasar oluşmadığı belirtilirken, olay sonrasında pist 4 saat süreyle kapalı kaldı.”

1 SAAT MARMARA TURU ATMIŞTI

23 Mayıs 2012’de ise iniş takımları açılmayan Deli Mayk, Marmara’da bir saat tur atmıştı. O dönem yaşanan arıza basına böyle yansımıştı: “225 yolcusu bulunan “İzmir” isimli TC-JDM kuyruk tescilli, Airbus A340 tipi uçak, Marmara denizi üzerinde yakıt boşalttıktan sonra, 1 saat rötarla Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Uçağın yapılan bakımların ardından uçamayacağına karar verilerek, TC-JDL kuyruk tescilli Airbus A340 tipi yolcu uçağıyla değiştirildiği öğrenildi.

kaynak: havahaber.com

Aracılığıyla
Uğur Cebebi
Kaynak
Hava Haber
Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı