THY’de gözler bu toplantıda.. THY Genel Kurulu’nda hangi kararlar çıkacak?

featured

Türk Hava Yolları (THY) büyük merakla beklenen Olağan Genel Kurul Toplantısı bugün yapılacak. Saat 15.00’da başlayacak Genel Kurul’da çok sayıda konu gündemde olacak.

Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul Yeşilköy’de bulunan genel müdürlük binasında yapılacak olan toplantıda yönetim değişikliği ilgili bir karar alınıp alınmayacağı merak konusu oldu.

Gündemde Neler Var?

THY’nin 2023 yılı hesap ve faaliyetlerine ilişkin konuların görüşüleceği toplantının gündemi oldukça yoğun. İşte genel kurulda ele alınacak maddeler:

Açılış ve Toplantı Başkanlığı’nın Oluşturulması: Toplantının resmi açılışı yapılacak ve başkanlık oluşturulacak.

2023 Yılı Faaliyet Raporu: THY’nin 2023 yılı faaliyet raporu okunacak ve görüşülecek.

Bağımsız Denetim Raporları: 2023 yılı hesap dönemine ilişkin Denetçi ve Topluluk Denetçisi’nin bağımsız denetim raporları okunacak.

Finansal Tablolar: 2023 yılı finansal tabloları okunacak, görüşülecek ve onaylanacak.

Yönetim Kurulu’nun İbrası: Yönetim Kurulu’nun 2023 yılı hesap ve faaliyetlerinden dolayı ibra edilmesi görüşülecek ve karara bağlanacak.

Kar Payı Dağıtımı: Yönetim Kurulu’nun 2023 yılı kar payı dağıtımı önerisi görüşülecek ve karara bağlanacak.

Yönetim Kurulu Üyelerinin Ücretleri: Yönetim Kurulu üyelerinin ücretlerinin belirlenmesi görüşülecek.

Denetçi Seçimi: Denetçi ve Topluluk Denetçisi seçimi yapılacak.

Teminat, Rehin ve İpotekler (TRİ): SPK’nın Kurumsal Yönetim Tebliği gereğince, üçüncü kişiler lehine verilen TRİ ve elde edilen gelirler hakkında hissedarlara bilgi verilecek.

Bağışlar ve Üst Sınır Belirlenmesi: 2023 yılında yapılan bağışlar hakkında bilgi verilecek ve 2024 yılı için bağışların üst sınırı belirlenecek.

Hisse Geri Alımları: SPK düzenlemeleri çerçevesinde 2023 yılı içinde yapılan hisse geri alımları hakkında bilgi verilecek.

Kurumsal Yönetim İlkesi: SPK’nın Kurumsal Yönetim Tebliği’nde yer alan 1.3.6 numaralı ilke çerçevesinde belirtilen işlemler hakkında pay sahiplerine bilgi verilecek.

Dilek ve Temenniler, Kapanış: Toplantının son bölümünde dilek ve temenniler alınacak, ardından kapanış yapılacak.

Yönetimde Değişiklik Beklentisi

THY’nin genel kurul toplantısı, özellikle yönetimde olası değişiklikler konusunda büyük bir merakla bekleniyor. Şirketin son dönemdeki performansı ve geleceğe yönelik stratejileri, yönetim kurulunun yapısında değişiklik gerektirip gerektirmeyeceği konusundaki tartışmaları gündeme getirdi. Hissedarlar ve sektör temsilcileri, yönetimde yapılacak olası değişikliklerin şirketin stratejik hedeflerine nasıl etki edeceğini yakından takip ediyor.

Özellikle 2023 yılı finansal tabloları ve kar payı dağıtımı gibi maddeler, hissedarlar açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca, yönetim kurulunun ibra edilmesi ve denetçi seçimi de toplantının kritik konuları arasında yer alıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
4
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
sinirli
Sinirli
THY’de gözler bu toplantıda.. THY Genel Kurulu’nda hangi kararlar çıkacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir