THY yeni şirket kurulacağını açıkladı… Peki THY Kargo’ya ne olacak?

featured

Türk Hava Yolları, geçen haftanın son günü borsa kapandıktan sonra uzun süredir beklenen THY Kargo’nun ayrı bir şirket haline gelmesini KAP (Kamuoyu Aydınlatma Platformu) aracılığı ile açıklamış oldu:

“Yönetim Kurulumuz’ca kargo operasyonlarına olan odağın artması, yeni ürün geliştirme ve dikey entegrasyon gibi odaklanmış stratejiler geliştirilmesi konusunda hızlı adım atılmasını sağlamakla beraber Turkish Cargo’nun benzersiz rekabet avantajından en üst düzeyde yararlanarak sektörün en önemli oyuncuları arasındaki yerimizin sağlamlaştırılması ve gelecekte potansiyel stratejik yurtdışı ortaklıklar için de ayrı bir platform oluşturulması amacıyla %100 Türk Hava Yolları iştiraki olan bir hava kargo şirketinin kurulmasına karar verilmiştir”

KARAR GEÇEN YIL ALINMIŞTI

Aslında THY, kargonun ayrı bir şirket haline gelmesi için geçen yıl düğmeye basmak üzere hazırlıklarını tamamlamıştı. THY’nin Kargo’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen’in adımlarını belirlediği plan çerçevesinde ayrı bir şirket haline gelmek, kargo operasyonlarının filoyu da ayırarak büyümesi için önemli bir adım atılacaktı.

Halen THY Kargo’nun elinde toplam 25 adet kargo uçağı buluyor. 8 adet Boeing 777F ile 10 adet Airbus A330F, filonun ana taşıyıcıları. Ayrıca 7 adet de kiralık kargo uçağı var. Bunlar 4’ü ACT’ten wet lease olarak yani ekipleriyle kiralanan Boeing 747-400F, 2 adet ULS’den A310F ve bir adet de MNG’den A300-600F tipi uçak bulunuyor.

 

Tolga Özbek’in yazsının devamı için tıklayınız

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
THY yeni şirket kurulacağını açıkladı… Peki THY Kargo’ya ne olacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir