THY iştiraki Air Albania filosuna yeni uçak

featured

Türk Hava Yolları (THY) ile Arnavutluk devleti arasındaki ortaklık sonucunda kurulan Air Albania filosuna yeni bir uçak daha eklendi. THY’nin iştirak havayolu olan Air Albania filosuna THY’nin TC-JZG tescilli B737 tipi uçağı eklendi. İstanbul’da şirketin renklerine boyanan uçak önceki gece Tiran’a gönderildi. HavaSosyalMedya’nın aktardığına göre uçakta Türk Hava Yolları’nın kabin ekibi görev yapacak.

2018 YILINDA KURULDU

Türk Hava Yolları (THY) ile Arnavutluk devleti arasındaki ortaklık sonucunda kurulan Air Albania, faaliyetlerine 2018 yılında resmen başlamıştı.  THY bu ortaklığı şu şekilde duyurmuştu. “Ortaklığımız yönetim kurulunca, yolcu ve kargo taşımacılığı alanlarında faaliyet göstermek üzere ortaklığımızın yüzde 49, MDN Investment SHPK firmasının yüzde 41 ve Arnavutluk hükümetini temsilen Arnavutluk hava sahası ve trafiğini yöneten Albcontrol firmasının yüzde 10 oranında hisseye sahip olacağı, Arnavutluk Cumhuriyeti merkezli, toplam sermayesi 30 milyon Amerikan dolarına tekabül edecek tutara kadar bir ortak girişim şirketi kurulmasına karar verilmiştir.”

FİLODAKİ İLK UÇAK A319

Söz konusu ortaklık çerçevesinde, THY filosundaki Airbus A319 tipi bir uçak (TC-JLR), Air Albania’ya kiralanmıştı. Air Albania, İstanbul Havalimanı’ndan Tiran’a ilk uçuşunu ise 26 Nisan’da gerçekleştirmişti.

İTALYA VE İNGİLTERE’YE UÇACAK

Air Albania Genel Müdürü Sinan Dilek, Yeni uçaklarla İtalya ve İngiltere’deki destinasyonlara uçacaklarını söyledi. Dilek şunları söyledi: “Air Albania Türk Hava Yolları’nın yüzde 49’la bir iştiraki. Aslında Türkiye ve Arnavutluk arasındaki ikili stratejik ortaklık neticesinde meyve vermiş, 9 aylık bir çalışma süresinden sonra uçuşlarına bugün itibarıyla başlayan ve gelecek hedefleri büyük olan bir şirket. İleride sadece Türkiye-Arnavutluk arasında değil, Arnavutluk ile Avrupa arasında seferler düzenleyecek bir hava yolu şirketi. İlk seferimize İstanbul-Tiran arasında başlıyoruz. Yeni uçaklarla İtalya ve İngiltere’deki destinasyonlara uçacağız.” diye konuştu.

Kaynak: havahaber.com, HavaSosyalMedya

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
THY iştiraki Air Albania filosuna yeni uçak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir