Sabiha Gökçen’de 2. pistin ihalesi iptal mi edildi?

featured

Gazeteci Çiğdem Toker Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 10 yıldır tamamlanamayan 2. pistin ihalesinin iptal edildiğini ileri sürdü.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker’in yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 10 yıldır tamamlanamayan 2. pist, kamu kaynaklarını tüketen bir projeye dönüşmüş durumda. Sürekli takip ettiğimiz dosyada, kamuya açıklanmayan gelişmelerin bilgisine ulaştıkça okurlara duyurmaya gayret ediyoruz.

İkinci pist için geçen ağustosta “güçlendirme” ihalesi açıldığını okurlar bu köşede öğrendi. Pendik sahilini otobana bağlayan tüneldeki çatlak ve çökmeler için yapıldı bu ihale. Haziran ayında 21/b usulüyle yapılan ihaleyi, (geçenlerde iki yazımı mahkeme kararıyla engelleten) Met-Gün ile Kalyon Grubu’na yakın İs-Pa’nın kazandığını da duyurduk.

İhalenin adı: Sabiha Gökçen Havalimanı TEM Bağlantı Yolu Tünelinin Güçlendirilmesi ve İlave İmalatların Yapılması İşi

Yaklaşık maliyet: 842 milyon 239 bin 810 TL, 66 kuruş.

Yedi şirketin teklif verdiği ihaleyi Met-Gün/ İspa ortaklığı 779.5 milyon TL bedelle üstlendi.

★★★

Projede ilginç bir gelişme ortaya çıktı: Bitmesi 10 yıldır yılan hikayesine dönen ikinci pistte, bu defa yargıdan iptal geldi. Sarka Madencilik adlı bir şirketin açtığı davada, Ankara 5. İdare Mahkemesi iptal kararı verdi.

Şirket, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) aleyhine açtığı davada ilansız yapılan ihaleye davet edilmediğini belirtmiş. Kamu ihalelerinde asıl usulün açık ihale yöntemi olduğunu, temel ihale usullerinin ihlal edildiğini kaydederek ihalenin iptalini istemiş.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da bu pistin yapım tekniği açısından özellik arz ettiğini ve yapım ile uçuş güvenliği nedenleriyle yatırımın ivedilikle gerçekleşebilmesi amacıyla 10 istekli davet edildiğini bildirmiş.

BAKANLIK’TAN DİKKAT ÇEKEN İDDİA
Bakanlığın mahkemeye sunduğu savunmada dikkat çeken bir ayrıntı var: “Davacı şirketin daha önce idaremizce yapılan herhangi bir yapım işinin yüklenicisi olmadığı, ve bu kadar büyük kapasitedeki bir ihale işine teklif verebilecek mali güce sahip olmadığı”…

Altını çizelim: Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pist ihalesinin “davet edilmediği” gerekçesiyle iptalini isteyen firma, bugüne kadar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın hiçbir ihalesine katılmamış. Bakanlığa göre bu kapsamdaki bir işe teklif verecek mali gücü de yokmuş.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Sabiha Gökçen’de 2. pistin ihalesi iptal mi edildi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir