ABD, Türkiye’nin “ABD’li diplomat gözaltında” bilgisini yalanladı iddiası

featured
service

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye’den İstanbul’da bir Suriyeliye pasaport satmak suçlamasıyla gözaltına alınan bir kişinin tutuklanmasıyla ilgili farklı açıklamalar geldi.

İstanbul polisi yakalanan kişinin diplomat olduğunu açıkladı, ancak ABD bu iddiayı yalanladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, 11 Kasım 2021’de saat 17.00 sıralarında İstanbul Havalimanından Almanya’ya gitmek isteyen Suriye uyruklu R.S’nin pasaport noktasında yapılan kontrollerinde başka bir şahsa ait pasaportla yurt dışına çıkmaya çalıştığının tespit edildiği belirtildi.

Emniyet açıklamasında Suriyeli R.S’nin kaçmaya çalışırken kullandığı pasaportun ABD’nin Beyrut Konsolosluğu’nda diplomat olarak görevli yapan D.J.K. isimli şahsa ait olduğu söylendi.

İstanbul polisi, kamera görüntüleri incelemesinde, iki şüphelinin havalimanı içerisinde buluşarak kıyafetlerini değiştirdiklerini ve Suriyeli R.S’nin, Amerikalı diplomat D.J.K’den pasaportu aldığını duyurdu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden dün yapılan açıklamanın sonunda yer alan bilgiler şunlardı:

Yapılan üst aramasında ise Amerikan vatandaşı D.J.K. isimli şahıstan zarf içerisinde 10 bin dolar ve yine kendi adına ait diplomatik pasaport çıkmıştır. Adli makamlara sevk edilen şahıslardan sahte pasaport kullanarak ülkeden çıkış yapmaya çalıştığı tespit edilen Suriye uyruklu R.S. isimli şahıs hakkında ‘Resmi belgede sahtecilik’ suçundan işlem yapılarak serbest bırakılmıştır. Amerikan vatandaşı olan D.J.K. isimli şahıs ise tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir.
ABD: Bu kişi diplomat değil
İstanbul polisi ABD’li diplomatın pasaport değişimi için 10 bin dolar para aldığını söylerken, Washington’dan yetkililer de olaya ilişkin açıklama yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, bir vatandaşlarının Türkiye’de tutuklu olduğunu bildiklerini belirterek, “Bu kişi ABD diplomatı değil. Uygun konsolosluk hizmetlerini sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

0
kalp
Kalp
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
ABD, Türkiye’nin “ABD’li diplomat gözaltında” bilgisini yalanladı iddiası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.