Pilot Safiye Ademoğlu’nun başarı hikayesi

Pilot Safiye Ademoğlu
Pilot Safiye Ademoğlu

Türk Hava Yolları’nda başarılı bir kariyere imza attıktan sonra sürpriz bir kararla Emirates Havayolları’na transfer olan Türkiye’nin ilk Airbus A380 pilotu Safiye Ademoğlu Türkyılmaz’ın hikayesi Bulgaristan’ın küçük bir köyünde başladı. Annesinin anaokulunda çalışmasıyla henüz 2.5 yaşındayken okul hayatı başlayan Ademoğlu, sonraki yıllarda okuduğu okulun bahçesinde yer alan roket oyuncaklarla oynamaya başlar. Burada uçuş tutkusunu kazanan Ademoğlu ilerki yaşlarda Türk Hava Yolları’nın en başarılı pilotları arasında yer alacaktı.

ROKETİN TEPESİNE ÇIKAR HAYAL KURARDIM

Ademoğlu o dönemi şöyle anlatıyor; “Bulgaristan’daki anaokuluna başlama yaşı 4. Oradaki okullarda devasa bahçeler yer alırdı. Aslında bir çocuk için en güzel ortam. Okulun bahçesinde benim en fazla ilgili çekem oyunca roketti. Gökyüzüne doğru kocaman bir roket vardı. O roketin tepesine tırmanır hayaller kurardım. Annem de her defasında, ‘seni her roketin tepesinde gördüğümde yüreğim ağzıma gelirdi’ derdi.”

YA KONFEKSİYON’DA ÇALIŞACAK YA DA
HAYALLERİMİN PEŞİNDEN KOŞACAKTIM

Doğduğu köyü “Tavşanlarımız, koyunlarımız, ineklerimiz vardı, onların arasında büyüdüm” diye anlatan Ademoğlu, Bulgaristan’daki ekonomik şartlar nedeniyle henüz 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye’ye döner. Türkiye’deki okullarda ilk dönemlerde uyum sorunu yaşan Ademoğlu hayatındaki dönüm noktasını ise şu sözlerle anlatıyor, “Ya konfeksiyonda çalışacaktım (bir çoğunun yaptığı gibi) ya da hayallerimin peşinden koşup büyük adam olacaktım.”

PLAZA HAYATINDAN, THY’YE

ODTÜ’den mezun olan Ademoğlu, İstanbul’daki Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü’nde çalışırken, plaza hayatını bir kenara bırakıp hayallerinin peşinden koşmaya başladı. Türk Hava Yolları’ndan kabul almak için sıkı bir çalışma programı içerisine giren Ademoğlu, fizik, zeka testleri ve yetenek testlerinden başarıyla geçti. Türk Hava Yolları’nın pilotluk sınavlarını geçen Ademoğlu, THY Uçuş Akademisi tarafından eğitim almak için Amerika’nın Florida eyaletine gönderilir.

TEK KIZ ÖĞRENCİ BENDİM

Safiye Ademoğlu Florida günlerini şöyle anlatıyor:  “Toplamda 120 kişiydik orada. Herkes erkek tek kız öğrenci bendim orada. Türk hocamız beni görünce çok sevindi ve ilk söylediği şey ‘Seni Hava Rallisi’ne göndereceğim’ oldu. Daha sonra öğrendimki Hava Rallisi’ne sadece bayan pilotlar katılabiliyor. ‘Air Race Classic’e katılabilmek için lisans olması gerekiyordu ve ben o zaman daha uçmayı bile bilmiyordum. Ve yarışmaya katılabilmek için 3 ayımız vardı. Bu süre içinde benim ne yapıp ne edip o lisansı almam gerekiyordu.

GECE GÜNDÜZ UÇTUM, ÇOK YORULDUM

Gece gündüz uçtum, çok yoruldum. Ama başaracağımı bildiğim için uçmaya devam ettim. Ve yarışmaya 4 gün kala lisansımı almıştım. Bu yarışma hayatımın en büyük tecrübesi oldu. Çünkü oradaki bütün bayan pilotların arasında en tecrübesizi bendim. Herkesin binlerce uçuş saat tecrübesi vardı, benim ise sadece 60 saatlik uçuş tecrübem vardı. Ve onların arasında adım ‘Bebek pilot’a çıktı. Pırpır bir uçakla Amerika’nın bir ucundan öbür ucuna uçtum. Yarışma sonucundan 4. olmuştuk. İnancımla, çalışmamla neler başarabileceğimi göstermiş oldum. Ve Türk genç kızlarına örnek olabildiğim için çok sevinmiştim”.

HAYALLERİMİN PEŞİNDEN KOŞTUM

Onun hikayesi “Kadınlar her mesleği yapamaz” diyenlere verilecek en güzel mesaj. Ademoğlu’nun sarf ettiği bu sözler ise pilotluk macerasını özetler gibi;  “Çok çalıştım, kendime hep inandım. Hatta öyle zamanlar olduki yorgunluktan ağladım; ama hiç bir zaman vazgeçmedim ve hayallerimin peşinden koştum. Gökyüzünden bakınca Dünya’nın tek bir ülke olduğunu ve insanların tek bir millet olduğunu görüyorum. Bu beni çok mutlu ediyor. ”

TÜRK HAVA YOLLARI HİKAYESİNİ ANLATTI

Türk Hava Yolları, Safiye Ademoğlu’nun hikayesini reklam filmiyle anlatmıştı. O filmde şu ifadeler yer almıştı: “Safiye Ademoğlu, Türk Hava Yolları’nın kadın pilotlarından yalnızca biri. Türk Hava Yolları bu filmle Safiye’nin öyküsünü anlatarak her biri birbirinden başarılı ve yetenekli kadın pilotlarına teşekkür etmek istedi. Türk Hava Yolları, havacılığa gönül veren gençlerin hayallerine kol kanat geriyor, onlara seçkin havacılık akademilerinin tüm imkanlarını sunuyor.”

EMİRATES’E GEÇTİ

Safiye Ademoğlu Türkyılmaz, Türk Hava Yolları’dan süt izinlerinde uçurulduğunu iddia ederek istifa edip Emirates Havayolları’na transfer oldu. Airbus A-380 eğitimini tamamlayan Ademoğlu, A380 uçuran ilk Türk kadın pilotu oldu. Safiye Ademoğlu Türkyılmaz, istifa sürecini ise şöyle anlatmıştı.  Hikayem Ekip Planlama Başkanının bana ‘Seni joker olarak kullanıyorum’ demesiyle başladı… Mart ayının ilk haftası hiç unutmam; Ben, bana uygulanan haksızlıklardan bahsedip karşı taraftan yardım beklerken aldığım bu cevabı asla gururuma yediremedim…Ve sonuç ortada!”

kaynak: havahaber.com

2
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Pilot Safiye Ademoğlu’nun başarı hikayesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir