‘Nu varyantı’ havacılık hisselerini vurdu; THY, Pegasus ve TAV hisslerinde büyük düşüş

featured
service

Yeni tespit edilen Nu varyantı sonrasında kısıtlamaların geri gelmesi havacılık hisselerini düşürdü. THY, Pegasus ve TAV Havalimanları Holding’deki düşüş gün içerisinde yüzde 9’ları aştı.

Delta, Beta ve Mu varyantlarının ardından 32 kez mutasyon geçirmiş Nu (B.1.1.529) varyantı endişeye yol açtı. Nu varyantının yayılma endişeleri ile seyahat ve havacılık şirketlerinin hisseleri büyük oranda geriledi.

HaberAero’da yer alan habere göre, ABD’de CBOE Volatilite Endeksi VIX, Cuma sabahı yaklaşık yüzde 40 arttı ve 25.4 civarında işlem gördü. Borsa sembolü nedeniyle VIX olarak da bilinen endeks, 1990’ların başında oluşturulduğundan beri Wall Street’in “korku göstergesi” olarak biliniyor.

Avrupalı Havacılık Endeksi de piyasaların açılmasıyla beraber yüzde 3’e yakın düşüşle açıldı. Gün içerisinde ise Lufthansa yüzde 10,46, Air France/KLM, yüzde 8,5, easyJet yüzde 10,5 ve Ryanair yüzde 10,5 oranlarında eksiye düştü.

China Airlines yüzde 10’lara yakın değer kaybederken, Singapur Hava Yolları’ndaki düşüş yüzde 3,8’lerle sınırlı kaldı.

Türk şirketlerdeki düşüş yüzde 9’u aştı

Türkiye’de ise Türk Hava Yolları, Pegasus ve TAV Havalimanları hisseleri ilk işlemlerde yüzde 6’dan fazla düştü. Havacılık hisselerindeki düşüşler gün içerisinde yüzde 9’ların üzerine çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 32 mutasyona sahip olduğunu bildirdiği varyantın aşıların yüzde 40’ını etkisiz hale getirmesi açısında son derece tehlikeli olduğunu açıkladı.

Avrupa Havacılık Endeksi yüzde 3 negatif açıldı

Bu sebeple İsrail, İtalya, Yunanistan ile İngiltere, Güney Afrika ve Afrika’daki 5 ülkeyi daha kırmızı listeye aldı. Nu varyantı endişeleri tüm dünyada artmaya devam ederken Avrupa Havacılık Endeksi piyasaların açılmasıyla beraber yüzde 3’e yakın değer kaybetti.

Nu varyantı nedir?

Bilim insanları, Nu varyantı (B.1.1.529) varyantı hakkında vücudun savunmasından kaçarak daha fazla hastalık dalgasına yol açabileceği yorumunu yaptı.

Varyant ilk olarak 11 Kasım’da Güney Afrika ülkesi Botsvana’da görüldü. Daha sonra Hong Kong’da da tespit edilen varyantın henüz sınırlı sayıda olduğu, bu nedenle uzmanlar tarafından ciddi risklere yola açabileceği ifade edildi.

0
kalp
Kalp
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
‘Nu varyantı’ havacılık hisselerini vurdu; THY, Pegasus ve TAV hisslerinde büyük düşüş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.