Dünyanın en büyük uçağı An-225 Rusların hedefi oldu: Bir tarih yok oldu

featured

Dünyanın en büyük uçağı AN-225 Myra’nın Rusya saldırısında vurulduğuna dair ilk görüntüler gelmeye başladı. Antonov AN225’e ait olduğu iddia edilen görüntüler sosyal medya üzerinden yayılmaya başlandı. Şirket uçağın en son 24 Şubat’ta sağlam olduğunu açıklamıştı.

Ukraynalı uçak üreticisi Antonov’un fabrika havaalanı olan Kiev Gostomel Havalimanı da çatışmalardan büyük ölçüde etkileniyor. Dünyanın tek en büyük uçağı olarak bilinen Antonov AN-225 Myria da burada bulunuyordu.

Bugün Ukrayna İHA’ları tarafından çekildiği iddia edilen bir görüntülerde hangarda bulunan AN-225’in yandığı görülüyor.

Dünyanın en büyük uçağı geçtiğimiz aylarda İstanbul’a gelmişti.

BAKAN KÖTÜ HABERİ VERDİ

AN-225 tarih oldu. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba Antonov AN-225’in vurulduğunu doğruladı.

An-225’in kısa özeti:

Antonov An-225 Mriya (Ukraynaca: Антонов Ан-225 Мрія, NATO rapor ismi ‘Cossack’), merkezi Ukrayna’da bulunan Antonov Tasarım Bürosu (Antonov Design Bureau) tarafından yapılmış stratejik hava taşıtıdır. “Buran Uzay Mekiğini” taşıma amaçlı yapılmıştır.[kaynak belirtilmeli] , AN-124 modelinin daha büyük halidir. Mriya (Мрія) Ukrayna dilinde “Hayal” demektir.

Kargo taşımacılıkta kullanılan bu uçaktan şu anda sadece bir adet mevcuttur (Kuyruk numarası: UR-82060). İkincisinin üretimi ise tamamlanmamıştır.

Antonov, %70’e kadar tamamlanmış olduğu düşünülen ikinci bir An-225’i kısmen inşa etmiştir. Bununla birlikte, şirketin CEO’sunun geçen yıl COVID-19 salgınının ortasında böyle bir fikri “ekonomik açıdan uygunsuz” olarak görmesiyle, ikinci 225’İn göklere çıkması yakın zamanda pek olası görünmemektedir.

 

En Büyük Kalkış Ağırlığı alanında dünyanın en büyük uçağıdır. İlk uçuşunu yaptığı yılda (1988) en yakın rakibi olan Lockheed C-5 Galaxy’den de %50 daha büyük idi.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
15
sinirli
Sinirli
Dünyanın en büyük uçağı An-225 Rusların hedefi oldu: Bir tarih yok oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir