Meteoroloji’den yeni hava durumu raporu! Kuvvetli rüzgar ve yağmur geliyor.. İstanbul’a tam fırtına uyarısı

Fırtına

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son hava durumu raporuna göre ülkemiz batı kesimlerinden başlayarak Akdeniz üzerinden gelen yağışlı bir sistemin etkisine girecek. Bugün beklenen yağışların Çanakkale’nin güney kesimleri ile Balıkesir’in batı ilçelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

Rüzgarın akşam saatlerinde etkisini artırarak İstanbul’un Avrupa Yakası’nda zaman zaman saatte 80-100 kilometre hızla esmesi bekleniyor. İşte 10 Aralık cumartesi hava durumu raporu…
Yapılan en son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz’in batısının Yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Çanakkale’nin güney kesimleri ile Balıkesir’in batı ilçelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Çanakkale’nin güneyi ve Balıkesir’in batı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (20 – 50 kg / m2) olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını gibi olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BATI KESİMLERDE KUVVETLİ YAĞIŞ VE FIRTINAYA DİKKAT

Yapılan son değerlendirmelere göre; bugünden itibaren ülkemizin batı kesimlerinden başlayarak Akdeniz üzerinden gelen yağışlı bir sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Pazar günü Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ve Antalya çevreleri ile Isparta’nın güneyinde yerel olarak kuvvetli gök gürültülü Sağanak şeklinde etkili olması bekleniyor.

RÜZGAR ETKİSİNİ ARTIRIYOR

Rüzgarın; Çanakkale çevrelerinden başlayarak etkisini arttıracağı, gece saatlerinden sonra ve Pazar günü Marmara ve Kıyı Ege’de güney yönlerden fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Batı bölgelerimizde beklenen kuvvetli yağış ve fırtınaya karşı dikkatli ve tedbirli olunması, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hazırlayacağı uyarıların takip edilmesi önem arz etmektedir.

İSTANBUL’A TAM FIRTINA UYARISI

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ve Yalova’da fırtına bekleniyor.

Rüzgarın, bugün akşam saatlerinden itibaren etkisini artırarak yarın bölge genelinde (İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ve Yalova) güney yönlerden fırtına ve kuvvetli fırtına (50-80 km/saat), Edirne ve Kırklareli çevreleri, Tekirdağ’ın doğusu ve İstanbul’un Avrupa Yakası’nda zaman zaman hamleli olarak tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.
Fırtına nedeniyle ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Öte yandan Meteoroloji, internet sitesi üzerinden Avrupa Yakası’nın büyük bölümünü turuncu, Anadolu Yakası’nı ise sarı kodla uyardı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Meteoroloji’den yeni hava durumu raporu! Kuvvetli rüzgar ve yağmur geliyor.. İstanbul’a tam fırtına uyarısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir