Gündem

Meteksan’dan DUNKER simülatörü

Meteksan Savunma ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında DUNKER Projesi imzalandı.

Meteksan Savunma ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında DUNKER Projesi imzalandı. DUNKER Projesi ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın denize düşen helikopter veya suya mecburi iniş yapan uçaktan kurtulma eğitimleri için milli imkanlarla tesis edilmiş, modern bir simülatör sistemi hayata geçiriliyor.

Dünya genelinde deniz kuvvetlerinin ihtiyacına yönelik geliştirdiği Yara Savunma Simülatörü ile alanında en güncel ve modern çözüme sahip olan Meteksan Savunma, simülatör ailesine yeni bir ürün katıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın “Denize Düşen Helikopterden / Mecburi İniş Yapan Uçaktan Kaçma Kurtulma (DUNKER)” projesi sözleşmesi Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma arasında 2018 yılı içerisinde imzalandı.
Denize düşen helikopter veya suya mecburi iniş yapan uçaktan kurtulma eğitimleri, Silahlı Kuvvetler’de gerek sahilde gerekse yüzer unsurlarda konuşlanmış uçucu personel, bu araçlarla intikal eden askeri personel kadar, sahilden açıkta bulunan petrol tesisleri gibi mahallerde görev yapan sivil personel için de önemli bir yetenektir. Bu yeteneğin kazanılmasının yanı sıra helikopter ve uçaklarda görev yapan, intikalde bulunan personelin bu eğitimi alarak, yeterliliğini belgeleyecek sertifikasyonu da alması önemli bir gereksinimdir.

Eğitimler, tesis edilmiş bir havuz içerisinde, helikopter benzetiminin kontrollü şekilde 180 dereceye kadar döndürülmesi, içindeki personelin bu durumdaki helikopterden çıkması olarak gerçekleştirilmektedir.

Söz konusu ihtiyacın Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız için karşılanması maksadıyla Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan tedarik çalışması Meteksan Savunma ile 2018 yılında imzalanan sözleşme ile gerçekleşme yolunda ilk önemli adımını atmıştır.

Etiketler

Hava Haber

Türkiye ve Dünya'daki tüm havacılık haberleri ile savunma sanayindeki gelişmeler bu portalda.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da dikkatini çekebilir

Kapalı
Kapalı