1. Haberler
  2. Haberler
  3. Merkel’e 16 yıllık makam uçağı!

Merkel’e 16 yıllık makam uçağı!

featured

Lufthansa’nın filosunda 16 yıl hizmet veren Airbus A321 tipi uçak Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yeni VIP uçağı oldu. Kabini Hamburg’daki Lufthasa Teknik tesislerinde 18 aylık çalışma sonrası yenilenen ve VIP kabine sahip olan A321, Merkel’in seyahatlerinde hizmet verecek. A321’in VIP uçağa dönüştürülmesi 90 milyon Euro’ya mal oldu.

Kokpit.aero’dan Fatih Yılmaz’ın haberine göre, D-AISE tescilli Neustadt an der Weinstraße isimli A321 uzun yıllar Lufthansa adına Avrupa operasyonlarında kullanılmıştı. 2016 yılında emekliye ayrılan uçak Almanya Silahlı Kuvvetleri’nce satın alınmıştı. Alman Ordusu, uçağı askeri misyon, siyaset ve diplomasi seyahatlerinde kullanacak.

Kabin içinde 180 farklı değişiklik yapılan uçağın 200 olan koltuk kapasitesi azaltıldı ve 88 adet VIP lüks koltuk konuldu. Menzilinin 5 bin kilometreye çıkarılması için iki adet ilave yakıt tankı konuldu. Başbakan Merkel’in uçakta iletişim ihtiyacı için teknolojik altyapısı güçlendirildi, güvenli bilgi alışverişi için iletişim araçları da yerleştirildi.

Uçaktaki özle bir kabin acil durumlarda yoğun bakım birimine dönüştürülebiliyor.

Luftwaffe (Alman Hava Kuvvetleri) Alman hükümet yetkililerinin taşınmasından sorumlu. Yeni A321 ile birlikte Alman Hava Kuvvetleri envanterinde VIP uçak sayısı dokuza çıktı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Merkel’e 16 yıllık makam uçağı!
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir