1. Haberler
  2. Haberler
  3. Ruslar elektronik dinlemeyi Il-20 ile yapıyordu

Ruslar elektronik dinlemeyi Il-20 ile yapıyordu

featured

Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Ilyushin Il-20 Coot tipi dün gece içinde bulunan 14 mürettebat ile kayboldu. ABD tarafı uçağın Suriye hava savunma sistemleri tarafından vurulduğunu iddia ederken Rus tarafından gelen haberler ise bölgedeki Fransız gemisinden atış yapıldığı yönünde.

ELEKTRONİK DİNLEME YAPIYOR

Sivil amaçlı geliştirilen Ilyushin tasarımı Il-20, pervaneli ve dört adet turboprop motora sahip bir uçak. Aynı zamanda Il-20 askeri amaçlı da kullanılıyor. Uçağın üzerinde ELINT olarak adlandırılan elektronik dinleme yapabilme kabiliyetine sahip özel alıcı ve sistemler yer alıyor. Rus tarafının dün gece gerçekleştirilen operasyon sırasında bölgedeki füze trafiğini koordine etmek için bu uçağı uçurduğu tahmin ediliyor.

ÖNCEDEN BALTIK DENİZİ’NDE UÇARDI

The Aviationist.com sitesindeki bilgilere göre, bu uçak daha önceden ağırlıklı olarak Baltık Denizi üzerinde göreve çıkıyordu. Zaman zaman uluslararası hava sahasında uçuşlarını yapan uçak, görevin gizliliği nedeniyle ‘transponder’ sistemi yani hava trafik kontrol merkezine yükseklik, hız, uçuş başı gibi bilgileri veren sistemi de kapatıyordu.

Transponder kapanması nedeniyle 2004 yılının Mart ayında Il-20 ile İskandinav Havayolları SAS’a ait Boeing 737 tipi uçak burun buruna gelmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Ruslar elektronik dinlemeyi Il-20 ile yapıyordu
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir