Lufthansa eski Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer Starlink Türkiye Genel Müdürü oldu

featured

Havacılık kariyerine olarak başlayan Kemal Geçer’in yeni adresi, Elon Musk’un ülkemizde faaliyet gösterecek Starlink oldu. Geçer, bir süre önce Tesla’nın Türkiye Genel Müdürlüğü’nden istifa ederek ayrılmıştı.

Gazeteci Emre Özpeynirci’nin Oto Yaşam’daki haberine göre, iki yıl önce Lufthansa’dan ayrılarak Türkiye’ye giriş yapan Tesla’nın başına gelen Geçer, 5 aylık süreçte 11 bin aracın teslim edilmesini sağladı.

Kemal Geçer’in havacılık dünyasından otomotive geçişi ilk günlerde yadırgansa da Tesla’nın yeni girdiği bir pazarda yakaladığı satış başarısında da önemli katkıya sahip olması dikkat çekti.

Ancak Tesla ile ters düşen ve servis başta olmak üzere çeşitli yatırımları yaptıramayan Geçer, görevinden 15 Kasım’da ayrıldı.

Geçer yayınladığı mesajda “Türkiye’de otomotiv sektörünü 2025’te zor bir yıl bekliyor. Tesla gerekli yatırımları yapmazsa işi zor. Hep birlikte göreceğiz. Ama ben üstüme düşen görevi yapıp söz verdiğim gibi tüm araçları sahiplerine zamanında teslim ettim. 2 yıllık görevimi zirvede bıraktım” dedi.

Starlink de Musk’ın şirketi

Tesla’nın sahibi Elon Musk. Musk, uzay sektöründe SpaceX ile faaliyet gösterirken tüm dünyadan sadece bir çanak anten ile internete bağlanılmasını sağlayacak Starlink’e de önemli bir yatırım yaptı. Yüzlerce uyduyu yörüngeye oturttu.

Uzun süredir Musk Starlink’in Türkiye’de de kullanılması için çaba gösteriyordu. Musk izni en son Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinde aldı.

Halen Türkiye’de kurulum çalışmaları süren şirketin başında Kemal Geçer olacak.

Starlink, aynı zamanda ABD Ordusu’nun sahada internet bağlantısı konusunda da çalışmalara destek veriyor.

Kemal Geçer Almanya’da eğitim aldı

Geçer, 1984 yılında Antalya’da doğdu. Daha sonra ailesi ile birlikte Almanya’da gitti. Burada liseden sonra Almanya’da Schumpeter School of Business and Economics’i bitirdi ve ardından yüksek lisans eğitimini tamamladı. İlk startup girişimini henüz 18 yaşında kendi birikimleriyle kurdu.

Kendi işinin yanı sıra farklı sektörlerde çalışan, yöneticilik yapan Geçer, 2015’te havacılık sektörüyle tanıştı. 31 yaşında Lufthansa’nın Türkiye Genel Müdürü oldu. İki yıl önce de Tesla’ya geçerek markanın Türkiye yapılanmasına imza attı.

Tolga Özbek

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Lufthansa eski Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer Starlink Türkiye Genel Müdürü oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir