Havacılık

Kabin memurları Covid-19’a karşı daha mı dirençli?

United Airlines CEO'su Scott Kirby ilginç bir iddia ortaya attı! ’Kabin memurlarının Covid-19 enfekte olma ihtimali, genel popülasyona göre daha düşük’ dedi. Başlangıçta mantığa aykırı gibi görünse de elinde onu destekleyen bazı rakamlar var.

Muhammed Yılmaz

Uçak Mühendisi – Boarding Info Kurucusu

 

United Airlines CEO’su Scott Kirby ilginç bir iddia ortaya attı! ’Kabin memurlarının Covid-19 enfekte olma ihtimali, genel popülasyona göre daha düşük’ dedi. Başlangıçta mantığa aykırı gibi görünse de elinde onu destekleyen bazı rakamlar var.

VİRÜSE YAKALANMA İHTİMALİ YÜZDE 60 DAHA AZ

ABD’de yaklaşık 122.000 kabin memuru var. Şu ana kadar kabin memurları arasında 1000’in biraz üzerinde pozitif vaka tespit edildi. Bu da ortalama binde 8’e denk geliyor. ABD genelinde ise nüfus 330 milyon. Pozitif vaka sayısı 6,6 milyon. Bu da ortalama %2 demek. Bu iki değeri karşılaştırıp anlamlı bir sonuç elde etmek istersek, kabin memurlarında virüse yakalanma oranı, genel popülasyona göre %60 daha az.

HEPA FİLTRELERİ ÖNEMLİ ETKEN OLABİLİR

Sektörün bazı temsilcileri, uçaklarda ve havalimanlarında, virüse karşı verilen mücadeledeki kararlılığın, alınan önlemlerin ve başarılı uygulamaların bu sonucu doğurduğunu iddia ediyor. Uçaklardaki HEPA filtrelerinin de bu sonucun ortaya çıkmasında önemli bir etken olduğu düşünülüyor. ABD’deki 122 bin kabin memurunun, nasıl bir uçuş programı ile uçuşlara devam ettiği ve tüm vakaların doğru şekilde rapor edilip edilmediğinin bilinmemesi, elbette bu rakamların bilimsel ve anlamlı bir sonuç haline getirilmesini imkansız kılıyor!

YOLCULAR ENDİŞE ETMESİN

Ancak bazı analistler “Bu rakamların yarısı bile doğruysa durum oldukça iyi; insanlar seyahat etmekte endişelenmemeli” görüşünde. Pandemi başladığından beri dünya genelinde on milyonlarca insanın bir şekilde uçtuğu ve ortaya çıkan vakaların sayısının azlığı da düşünüldüğünde, havayolu ile seyahatte farkındalığın yüksek, risk faktörünün düşük olduğu iddiaları güç kazanıyor.

Muhammed Yılmaz kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu