İstanbul Yeni Havalimanı ne zaman tamamlanacak?

featured

Türk Havacılık Sektörü, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yeni havalimanında operasyon yapmaya başlayacak. İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk fazı, yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli terminal ile kuzey-güney yönlerindeki iki pist ile açılacak.

İŞTE SONRAKİ AŞAMALAR

İstanbul Yeni Havalimanı’nın birinci fazına dahil olan kargo, bakım-onarım ve destek hizmetleriyle ilgili tesislerin 2021’de tamamlanması bekleniyor.

İlk fazın üç pist, bir terminal binası, Kargo Şehri, bakım-onarım hangarları, destek tesisleri ve içinde alışveriş merkezi, kafe, restoran ve perakende satış noktalarını barındıran Airport City’den oluşması öngörülüyor.

İkinci terminal ve dördüncü pisti kapsayan ikinci fazın 2020 başında başlaması ve 2022’de; beşinci pist, destek binaları ve ikinci hava kontrol kulesini kapsayan üçüncü fazın 2023’te ve altıncı pistin inşasını kapsayan dördüncü fazın ise 2028’de tamamlanması bekleniyor.

Üçüncü fazın sonunda yolcu kapasitesi 150; dördüncü fazın sonunda ise 200 milyona çıkması hedefleniyor. Her şeyin planlandığı gibi gitmesi ve dünyadaki diğer başka havalimanlarının kapasite artırıcı yatırımlarını tamamlamaması halinde 2028 yılında İstanbul Yeni Havalimanı da dünyanın en büyüğü olacak.

Yeni Havalimanı ilk açıldığı dönemde buraya ulaşım yalnızca karayoluyla ve taksi ya da özel araç gibi seçeneklerin dışında İstanbul’un belli bölgelerinden düzenlenen otobüs seferleriyle sağlanacak. Havalimanına ulaşan raylı sistemin ise 2019 yılında tamamlanacağı belirtiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
İstanbul Yeni Havalimanı ne zaman tamamlanacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir