Havalimanları

Her 10 uçaktan 8’i zamanında kalktı

Avrupa Hava Seyrüsefer Teşkilatı-Eurocontrol, sivil havacılıkta bu yılın ilk çeyreğinde ilişkin rakamları açıkladı. Buna göre Türkiye'de her 10 uçaktan 8'i zamanında kalkarak büyük bir başarı yakaladı.

Avrupa Hava Seyrüsefer Teşkilatı-Eurocontrol, sivil havacılıkta bu yılın ilk çeyreğinde ilişkin rakamları açıkladı. Buna göre Türkiye’de her 10 uçaktan 8’i zamanında kalkarak büyük bir başarı yakaladı. Tüm gecikme sebepleri dâhil Türkiye’de uçuşların yüzde 80.6’sı zamanında gerçekleştirildi. Varışlarda 15 dk üzerinde yaşanan gecikmelerin 25 milyondan fazla kapasiteye sahip havalimanlarımız bazındaki dağılımı ise Atatürk Havalimanı yüzde 29, İstanbul Havalimanı yüzde 43, Sabiha Gökçen Havalimanı yüzde 18 olarak gerçekleşti.

EN FAZLA ALMANYA’YA UÇTUK

Türkiye’nin günlük en fazla uçuş gerçekleştirdiği ülkeler ise Almanya (102), Rusya (43), Suudi Arabistan (33), İngiltere (30), Fransa (25), İran (22), İtalya (22), Ukrayna (21), İsrail (18) şeklinde sıralanıyor. Eurocontrol Genel Müdürü Eamonn Brennan, Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici’ye gönderdiği mektupta, ülkemizin Ocak – Nisan2019 dönemindeki uçak trafiği, uçuşlarda yaşanan gecikmeler ve IFR uçuşlara ilişkin rakamları paylaştı. Avrupa hava sahasının tamamında gerçekleşen ATFM (hava trafik akış yönetimi) gecikmeleri, 2018 yılının ilk 3 aylık dönemine göre %20 oranında artış gösterdi. Bu artışa rağmen, ülkemizin gecikmeler içindeki payı %5.3’ten %4.1’e düşmüştür.

BAĞLANTILI HABER:   TAV, havalimanlarında hazırlıkları tamamladı

kaynak: havahaber.com

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da dikkatini çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı