2023 yılında F16 pilotları ne kadar maaş alıyor? F16 pilot maaşı ne kadar?

F16 pilot maaş ne kadar oldu? Türkiye’de görev yapan F16 pilotları ne kadar maaş alıyor.

Türkiye’nin Suriye, Libya, Azerbaycan gibi ülkelerde etkinliğini artırması ve savunma sanayiinde yeni atılımlar yapmasıyla birlikte birçok genç askeri okullara girmek için çalışmalara başladı.

F-16 pilotları nasıl yetişiyor?

F-16 savaş pilotu olmak çok prestijli olsa da çok ciddi eğitimlerden geçiliyor. F-16 savaş pilotu olmak isteyen gençlerin iyi eğitim sonucu sınavlarını geçip Hava Harp Okulu’nu kazanmaları gerekiyor.  Hava Harbiyeli olabilmek için gençlerin Öğrenci Seçme Uçuşlarında hem teorik hem de pratik derslerde başarılı olmaları şartı aranıyor.

Uçuş eğitimlerinden önce 3 ayrı dersten başarı şartı

Savaş pilotu olmak isteyen adaylar 3 ayrı sınavdan yüksek derece alması şart. Bunlardan ilki olan “normal usullerden” yüz üzerinden 85, ikinci sınav olan limitlerden yüz üzerinden 90, üçüncü sınav Emergency Sınavlarından ise yüz üzerinden yüz not almaları gerekiyor.

F16 pilot maaşı ne kadar?

Peki arama motorlarından en çok soruların “F16 pilot maaşı ne kadar?” sorusuna cevap arayalım. 2020 yılında F-16 pilotları 20 bin TL ile 30 bin TL arasında bir maaş alıyor. 2023 yılında bu rakamın 40 ile 60 bin TL arasında olması bekleniyor.

2023 yılında F-16 pilot maaşı

2023 yılında Türkiye’de F-16 pilot maaşları 40 bin TL ile 60 bin TL arasında farklılık gösteriyor. Bu ücretler pilotların tecrübesi, hizmet yılı ve tazminat gibi faktörler nedeniyle farklılık gösteriyor. Türkiye’de görev yapan savaş pilotları aylık uçuş saatinin üzerine çıkması durumunda yüzde 10’a yakın ekstra ödeme alıyor. Bunun yanı sıra aile ve çocuk yardımı, ek tazminat, görev tazminatı, havacılık tazminatı gibi ödemeler de bulunur. Bu ödemeler de aylık olarak 10 bin TL civarına denk geliyor.

1
mutlu
Mutlu
1
komik
Komik
3
alk_
Alkış
1
_a_rm_
Şaşırmış
3
sinirli
Sinirli
2023 yılında F16 pilotları ne kadar maaş alıyor? F16 pilot maaşı ne kadar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir