1. Haberler
  2. Savunma Sanayi
  3. F-35’te üretim durdu; Yeni sorunlar kapıda mı?

F-35’te üretim durdu; Yeni sorunlar kapıda mı?

featured

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 398 milyar dolar değere sahip F-35 programının tam kapasiteli seri üretimini askıya aldı. Düşük hızlı seri üretim (LRIP) ise devam edecek.

Üretim bandına oturduğu ilk günden beri sürekli bir aksilik ile karşılaşan F-35 savaş uçaklarıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Bloomberg’te yer alan habere göre Pentagon, F-35’in halen devam eden düşük seviye üretim fazından tam kapasite seri üretim fazına geçişini süresiz erteledi. Pentagon’un Satın Alma ve İdame İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord’un Sözcüsü Jessica Maxwell, düşük hızlı seri üretimin (LRIP) ise devam edeceğini söyledi. Çok ortaklı F-35 programı 398 milyar dolar değere sahip.

SİMÜLASYON TESTLERİ BİR TÜRLÜ YAPILAMIYOR

Habere göre; Kovid-19 pandemisi sebebiyle zora giren programda, uçağın “tam harbe hazır (FOC)” ilan edilebilmesi için girmesi gereken simülasyon testleri 2017’den beri bir türlü yapılamıyor.

ÇİN VE RUS SİSTEMLERİNE KARŞI ETKİNLİĞİ ÖLÇÜLEMİYOR

Bu sebepten ötürü Çin ve Rus hava savunma sistemlerine ve uçaklarına karşı etkili olup olmadığı tespit edilemiyor. Haberde, simülasyonların 2021’in ortasında başlayabileceği aktarıldı.

F-35 programı kapsamında üretilmesi öngörülen 3 bin 200 uçağının 600’dan fazlası teslim edildi. Uçak, ABD dahil olmak üzere 9 ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Bu karar ile birlikte, çok sayıda ülke tarafından sipariş edilen jetin teslim işlemlerinde gecikmeler yaşanması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
F-35’te üretim durdu; Yeni sorunlar kapıda mı?
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir