Gündem

Deli Mayk Johannesburg’a taşındı

Türk Hava Yolları’nın en deli uçağı TC-JDM kuyruk kodlu Airbus A340'ın yeni adresi belli oldu. Deli Mayk bundan sonra uçuş hayatını Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde devam ettirecek.

Türk Hava Yolları’nın en deli uçağı TC-JDM kuyruk kodlu Airbus A340’ı kaderi belli oldu. Türk Hava Yolları’dan 22 yıl hizmet verdikten sonra emekliye ayrılan  TC-JDM namı değer “Deli Mayk” Güney Afrika merkezli bir şirkete satıldı. Dün akşam TK6939 uçuş kodu ile İstanbul’dan Johannesburg’a giden uçağın burada hizmet vereceği öğrenildi.

Deli Mayk’ın hikayesi 1990’da THY’nin Amerika-Uzakdoğu seferlerini ‘duraksız’ yapma kararıyla başlıyor.
Deli Mayk’ın hikayesi 1990’da THY’nin Amerika-Uzakdoğu seferlerini ‘duraksız’ yapma kararıyla başladı.

THY’nin mevcut filosunun en eski uçaklarından biri olan TC-JDM kuyruk tescili Deli Mayk, emekliye ayrılmasının ardından Atatürk Havalimanı apronunda park alanına çekilmişti. A340 tipi emektar uçağın THY burada boyaları sökülmüş, yeni adresi için beklemeye girmişti. 28 Ocak’tan beri boyaları sökülü halde bekleyen uçak, dün akşam Johannesburg’a hareket etti. Deli Mayk, Türk Hava Yolları ve Türk havacılık tarihinde derin izler barındırıyor.

Serinin ilk uçağı TC-JDJ ‘İstanbul’ Temmuz 1993’te, TC-JDM tescili “İzmir” uçağı ise Nisan ayında Türk Hava Yolları filosuna teslim edildi.
Serinin ilk uçağı TC-JDJ ‘İstanbul’ Temmuz 1993’te, TC-JDM tescili “İzmir” uçağı ise Nisan ayında Türk Hava Yolları filosuna teslim edildi.

Hava Haber, 7 Ocak’ta Deli Mayk’ın emekliye ayrılacağını duyurmuştu.


İLGİLİ HABERLER:

 THY’nin 22 yıllık efsane uçağı emekli oluyor: Hoşçakal Deli Mayk!

Deli Mayk tarih oluyor – Boyaları da söküldü

 

.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu