Bulutaltı Otonom Hava Aracı BAHA, sınırda ilk saha testini yaptı

featured

HAVELSAN’ın “dijital birlik” konseptinde yer alan dikey iniş-kalkış yapabilen bulut altı insansız hava aracı BAHA, güvenlik güçleri eşliğinde sınırda ilk saha testini başarıyla tamamladı.

BAHA, 7 bin 500 feet yükseklikte, Yer Destek Merkezine 10 km. uzaklıkta uçuş yaptı. Görev kapsamında keşif gözetleme görüntüleri aldı, aktardı, karıştırmalara karşı koydu. Son olarak dikey iniş kalkış ile güvenlik güçleri eşliğinde sınır testini başarıyla tamamladı.

Konuya ilişkin ilk açıklama HAVELSAN resmi sosyal medya hesapları aracılığıyla yapıldı.

HAVELSAN resmi Twitter hesabından yapılan açıklamamda, “7 bin 500 feet yükseklikte, Yer Destek Merkezine 10 km. uzaklıkta uçuş yaptı. Keşif gözetleme görüntüleri aldı, aktardı, karıştırmalara karşı koydu. Dikey iniş kalkış ile güvenlik güçleri eşliğinde sınır testini başarıyla tamamladı.” ifadelerie yer verildi.

HAVELSAN’ın güvenlik güçleri ile birlikte yaptığı saha testleri sonucunda kullanıcıdan alınan girdilerle BAHA’nın geliştirme faaliyetlerine devam ediliyor. HAVELSAN 2022’nin başında bu girdilerle tekrar sahada denemeler yapıp başarılı sonuçlarını görmeyi arzuluyor.

Özellikle bulut altı diye tabir edilen araç, bulutlu havalarda görev yapabilecek ve sınır bölgelerinde otonom görev icra edebilecek. Sürü algoritmalarıyla beraber de süre kabiliyeti kazanan bir otonom hava aracı olarak görevini yerine getirebilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Bulutaltı Otonom Hava Aracı BAHA, sınırda ilk saha testini yaptı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir