Gündem

British Airways rakiplerine meydan okuyor

Dünyanın dört bir yanından iş ve yatırım hikayelerinin ele alındığı Business Line programında bu ay Brexit'in küresel ekonomiye etkisi ve İngiliz havayolu şirketi British Airways'in yeni uçuş hizmeti Club Suite konuları yer alıyor.

Dünyanın dört bir yanından iş ve yatırım hikayelerinin ele alındığı Business Line programında bu ay Brexit’in küresel ekonomiye etkisi ve İngiliz havayolu şirketi British Airways’in yeni uçuş hizmeti Club Suite konuları yer alıyor.

Tarihi Brexit referandumunun üzerinden 3 sene geçti. Oylamanın sonucu sadece dünyayı sarsmakla kalmadı, aynı zamanda yalnızca birkaç saat içerisinde 2 milyar eurodan fazla bir miktarın küresel piyasadan silinmesine neden oldu.

İki başbakanın istifasına neden olan sancılı süreç

28 üyeden oluşan birliği terk etmek İngiltere için zorlu bir süreç haline geldi. Planlanan ayrılma tarihi iki kez ertelendi. Önceki başbakanlar David Cameron ve Theresa May, Brexit krizinden dolayı istifa etti. Olaylı ayrılık yatırımcıların dünyanın en büyük beşinci ekonomisine olan güvenini sarsıyor.

İngiliz meclis üyeleri Brexit’in nasıl ve ne zaman gerçekleşeceği konusunda adeta mücadele veriyor. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Boris Johnson’ın teklifi üzerine parlamentonun askıya alınması gündeme geldi, ancak Yüksek Mahkeme bunun hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Bunun yanı sıra Muhafazakar Parti, bir milletvekilinin Liberal Demokratlar’a geçmesi ile parlamentodaki çoğunluğunu kaybetti.

Zorlu Brexit sürecinin ekonomiye etkisi ise İngiltere’deki şirketler arasında endişe yaratıyor. Avrupa Birliği’nin ortak pazarına bağlı birçok büyük firma, Brexit nedeniyle operasyonlarının bir kısmını şimdiden Avrupa’ya taşıdı.

Öte yandan olumsuz Brexit ortamına rağmen bu yaz İngiliz işçiler son on yılın en büyük maaş zammını alırken, İngiltere’de işsizlik son 40 yılın en düşük seviyelerine geriledi. Ancak uzmanlar İngiltere ekonomisinin durgunlukla karşı karşıya olduğu görüşünde. Zorlu geçen Brexit sürecinin küresel anlamda etkisi olacağı öngörülüyor.

British Airways rakiplerine meydan okuyor

Havacılık endüstrisi hızla büyümeye devam ediyor. Küresel rekabetin artması havayolu şirketlerinin işini zorlaştırıyor. Öne çıkmayı planlayan İngiliz firması British Airways, ilk Airbus A 350 model yolcu uçağı ile dünyada rekabetin en yüksek olduğu güzergahlardan biri olan Londra-Dubai hattında müşterilerine yepyeni bir seyahat deneyimi vadediyor.

Kaynak
euronews

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu