Türk sivil havacılığına uluslararası güvenlik sertifikası

featured

Türkiye’nin sivil havacılık güvenliğindeki başarısı, merkezi Kanada’nın Montreal kentinde bulunan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından sertifikalandırıldı.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından Türkiye’ye, havacılık güvenliğinde gösterdiği başarıdan dolayı “ICAO Başkanlık Konseyi Havacılık Güvenliği Sertifikası” verildi.

Türkiye’nin sivil havacılık güvenliğindeki başarısını taçlandıran sertifika, ICAO’nun Montreal’deki merkezinde düzenlenen törenle Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Konsey Başkanı Olumuyiwa Benard Aliu tarafından Türkiye’nin ICAO nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ali Rıza Çolak’a takdim edildi.

Başarı oranı 64,9’dan 93,15’e yükseldi

ICAO’nun üye devletlere yaptığı denetimlerdeki başarı oranlarına dayanarak yaptığı değerlendirmeye göre, ülkemiz 2008 ve 2014 yıllarında yapılan denetimlerde “Havacılık Güvenliği Denetim Sistemi Kritik Unsurları Etkin Uygulama” başarı oranını yüzde 64.9’dan yüzde 93.15’e yükselterek sertifika almaya hak kazandı.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, Türkiye’nin sivil havacılık güvenliğindeki standartlarının dünya ortalamasının çok üstünde olduğunu belirterek, ICAO’nun güvenlik sertifikasına ilişkin tüm gereklilikleri yerine getirenTürkiye’nin etkin uygulama başarı oranında 6 yıl içinde yüzde 30 gibi yüksek bir artış sağlayarak uçuş emniyetinde önemli bir başarı elde ettiğini kaydetti.

Kesici, ICAO’nun belirli periyotlarla üye ülkeleri havacılık güvenliği konusunda denetlediğini ve Türkiye’nin yanısıra havacılık güvenliği uygulamalarında yüzde 15’in üzerinde etkinlik gösteren 14 ülkeye daha sertifika verdiğini belirtti.

Bahri Kesici, Türkiye’nin belirlenen kriterin çok daha üstünde bir ortalama ile bu sertifikayı almasına katkı sağlayan SHGM personeline teşekkür etti.

kaynak: NTV

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türk sivil havacılığına uluslararası güvenlik sertifikası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir