Boeing MAX’lerdeki arızayı gizledi mi?

featured

Lion Air kazası sonrası Boeing, 737 MAX 8 uçakların sensörlerinden gelen hatalı verilerden dolayı burnun otomatik olarak yere dönebileceği konusunda hava yolları şirketlerine uyarı gönderdiği ortaya çıktı. Boeing uyarı yazısında, pilotların yeni bir özellik olan bu otomatik sistemi geçici olarak devre dışı bırakması sorunu giderebileceğini aktardı. Ancak birçok pilotun bu uyarıdan haberdar olmadığı iddia edildi.

ARIZA BİZE BİLDİRİLMEDİ

Boeing 737 MAX 8’leri kullanan bazı pilotların bu sitemden haberdar olmadıklarını, bu sistem hakkında kendilerine herhangi bir bilgi verilmediği aktarması dikkat çekti. Her iki kazanın sebebine yönelik herhangi bir sonuç çıkarmak şimdilik erken olsa da bir çok havayolu şirketinin Boeing’e tazminat davası açması ya da siparişleri iptal etmesi bekleniliyor.

LİON AİR UÇAĞI KAZADAN ÖNCE DE HATA VERMİŞTİ

Endonezyalı Lion Air şirketine ait Boeing 737 MAX 8’in düşmeden önce bilinmeyen bir nedenle arıza vermişti. Bali’de bulunan Denpasar’dan Cakarta’ya uçarken sistem arızası veren uçağı pilotlar havalimanına indirmeyi başarmıştı. Bu hatadan kısa bir süre sonra ise uçak düşmüş ve 188 yolcu hayatını kaybetmişti. Lion Air’in Boeing 737 MAX 8’i kazadan önceki seferde de hava hızı arızası, birinci ve ikinci kaptanın cihazlarında irtifada farklı sonuçların göstermesi gibi sorunlarla karşılaşmıştı.

PİLOTLAR DALIŞI ÖNLEYEMİYOR!

Boeing’lerde yer alan stall önleme özelliği, beklenmedik durumlarda uçağın burnunu aşağıya doğru çekerek uçağın dalışa geçmesine neden oluyor. Bu duruma geçen uçağın kontrol altına alınması ise mümkün değil. Amerika’da büyük bir tartışmaya neden olan bu sistem hatasının neden pilotlara bildirilmediği henüz bilinmiyor. Amerikan kamuoyu Boeing’e “Neden pilotlara bu eğitim verilmedi” sorularını yöneltmişti. Ancak Boeing bu soru ve kuşkulara, “Soruşturma ekibiyle ve ilgili tüm düzenleyici otoritelerle yakın çalışarak, bu olayın tüm yönlerini tam olarak anlamak için her türlü önlemi alıyoruz. 737 MAX’lere güveniyoruz” yanıtını vermişti.

Şimdi akıllarda şu soru var? İki kaza da önlenebilir miydi?

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Boeing MAX’lerdeki arızayı gizledi mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir