Gündem

Boeing MAX’lerdeki arıza THY’yi nasıl etkiledi?

Boeing'in Lion Air ve Etiyopya Hava Yolları kazalarının ardından yere indirilen MAX 8 ve MAX 9 uçakları tüm havayolu şirketleri olduğu gibi Türk Hava Yolları'nı da etkiledi.

Boeing’in Lion Air ve Etiyopya Hava Yolları kazalarının ardından yere indirilen MAX 8 ve MAX 9 uçakları tüm havayolu şirketleri olduğu gibi Türk Hava Yolları’nı da etkiledi. Şirket aktif olarak kullandığı 11 MAX 8 ve 1 adet MAX 9 uçağını yere indirmek zorunda kaldı. Bunun yanı sıra Boeing’in tesislerinde üretim hattından çıkan 6 Boeing MAX 8 uçağını da teslim alamadı.

THY TOPLAMDA 18 UÇAĞINI KULLANAMADI

Türk Hava Yolları’nın teslim alamadığı 6 uçakla birlikte toplamda 18 uçağını operasyonlarında kullanamadı. Filosunda en çok Boeing bulunduran American Airlines’in ardından Türk Hava Yolları da Boeing krizinden en çok etkilenen havayolu şirketi arasında yer alıyor. THY filosunda toplamda 12 adet B737-8 MAX bulunuyor.

BOEİNG’TEN ZARARIN KARŞILANMASI İSTENECEK Mİ?

Türk Hava Yolları Boeing’in MCAS sistemindeki arızayı kabul etmesinin ardından zararının karşılanması için harekete geçip geçmeyeceği ya da bir dava sürecine girip girmeyeceğini bilinmiyor. THY’nin atacağı adıma göre Boeing MAX’leri kullanan diğer operatörler de harekete geçebilir.

kaynak: havahaber.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu