Avrupalı turistler en çok hangi ülkeye gidiyor? Türkiye Avrupalı turistlerin seyahat etmek istediği destinasyonlar arasında kaçıncı sırada?

featured

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) verileri açıkladı. Buna göre, Avrupalı turistlerin gelecek aylarda en çok seyahat etmek istediği ülkeler arasında Türkiye önemli bir yerde.

Avrupalı Turistlerin İlk Tercihleri

Avrupa Seyahat Komisyonu verilerine göre, Avrupalı turistlerin seyahat etmek istedikleri ilk beş destinasyonda İtalya, İspanya, Fransa, Yunanistan ve Almanya yer alıyor. Türkiye ise bu sıralamada 10. sırada. Turizm Databank’te yer alan habere göre, tatilcilerin %43’ü Güney Avrupa’daki güneşli destinasyonlara ilgi duyuyor. Bu ülkeler arasında; Yunanistan %6,3, İtalya %8,4, İspanya %8,1 ve Fransa %7,1 pay alırken Türkiye %7,3 pay aldı.

Yeni Turistlerin İlgisi

Ankete göre, bir destinasyona ilk kez seyahat edecek turistlerin oranında Yunanistan %27 ile ilk sırada yer aldı. Yunanistan’ı %24 ile Portekiz, %23 ile Hırvatistan takip etti. Türkiye’de ise bu oran %21 dolayında. Bu bulgular, Türkiye’nin yeni turistler için de çekici bir destinasyon olduğunu gösteriyor.

Tekrar Ziyaret Etmek İsteyenler

Verilere göre, daha önce bir destinasyona gelmiş ancak yeniden gelmeyi düşünmeyenlerin oranı %64-65 seviyesinde. Ancak, tekrar ziyaret etmek isteyenlerin oranı %17-20 arasında değişiyor. Bu kategoride İtalya, İspanya, Fransa ve Yunanistan öne çıkarken, Türkiye’nin tekrar ziyaret edilmek istenme oranı %15 olarak belirlendi.

Türkiye’nin Turizm Potansiyeli

Türkiye, tarihi ve kültürel zenginlikleri, eşsiz doğal güzellikleri ve misafirperverliği ile her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarındaki tatil beldeleri, Kapadokya’nın büyüleyici manzaraları ve İstanbul’un tarihi dokusu, turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Türkiye’nin Avrupa pazarında 10. sıraya yerleşmesi, turizm sektörünün potansiyelini ve gelecekteki büyüme fırsatlarını ortaya koyuyor.

 

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Avrupalı turistler en çok hangi ülkeye gidiyor? Türkiye Avrupalı turistlerin seyahat etmek istediği destinasyonlar arasında kaçıncı sırada?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir