Avrupa’da kaç ülkede yangın söndürme uçağı var?

featured

Türkiye’de arka arkaya gelen orman yangınlarının ardından  Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Hava Kurumu arasında ‘uçak’ polemiği yaşanıyor. Geçen yıllara kadar bakanlık THK’dan uçak kiralarken bu yıl tüm söndürme operasyonunu helikopterlere yüklemesi de ayrı bir tartışma konusu.

Türkiye gibi Akdeniz’e kıyısı olan ve sıcak havaların da etkisiyle sık sık orman yangınlarıyla karşı karşıya kalan diğer ülkelerde durum nasıl? Euronews, bölge ülkelerinin yangın söndürme uçak filosunu araştırdı.

Yunanistan

Komşu Yunanistan bölgenin en geniş yangın söndürme uçak filolarından birine sahip. Her ne kadar filonun yaşlı olması zaman zaman eleştiri konusu olsa da 13 Canadair CL-215 ile 7 Canadair CL-415’den oluşan 20 uçaklık bir filo faal olarak kullanılıyor. Canadair filosunda 22 uçak vardı ancak 2 CL-415 kaza yaptı.

Canadair CL-415 12 saniye içinde 6 tona kadar su alma kapasitesine sahip. 1.400 km uçuş menzili bulunan uçakların su alabilmek için 1.5 km’lik bir su pistine ihtiyaçları var.

Yunanistan’ın elinde ayrıca 18 adet Polonya yapımı Pezetel tipi yangın söndürme uçağı bulunuyor. Ancak 1983’ten bu yana kullanılan küçük uçaklar özellikle yeni model Canadair CL-415’lerin gelmesinin ardından genellikle devriye/kontrol görevleri için uçuyor.

Fransa

Fransa Sivil Savunma bünyesinde yer alan yangın söndürme uçaklarının sayısı 26. Bunlardan 11’i CL-415, 10’u S-2 Tracker, 3’ü Beechcraft King Air ve 2’si de Dash 8 Q300.

Fransa’nın hedefi, S-2’leri Dash 8 Q300 modelleri ile değiştirmek. Fransa Dash 8 Q300 filosunu toplam 6 uçağa çıkarmayı hedefliyor. Bu uçaklar 10 ton su taşıyabiliyor.

Beechcraft King Air model uçaklar ise daha çok devriye görevleri için kullanılıyor.

İspanya

Akdeniz ikliminin de etkisiyle sık sık orman yangınlarıyla mücadele eden İspanya’nın elinde 17 uçaktan oluşan bir Canadair filosu bulunuyor (14 CL-215 ve 3 CL-415).

İspanya’da yangın söndürme uçakları hava kuvvetlerinin bünyesinde görev yapıyor.

İtalya

İtalya’nın yangın söndürme filosunda 16 CL-415 ile 3 CL-215’ten oluşan 19 uçaklık bir Canadair ağırlığı dikkat çekiyor.

Kaynak: Euronews

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Avrupa’da kaç ülkede yangın söndürme uçağı var?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir