Antonov, Rusya olmadan An-124 üretimine başlıyor

featured

Antonov’un yeniden An-124 üretimine başlayacağı bilgisi Ukrayna devletine ait savunma ve havacılık şirketi Ukroboronprom’un yöneticisi Sergei Omelchenko tarafından bir televizyon programında açıklandı. Omelchenko, Ukroboronprom çeşitli şirketlerle alt sistem tedariğinin sağlanması için görüşme halinde olduğunu açıklarken yeni üretilecek uçaklar için Rusya’dan parça veya sistem temin edilmeyeceğini söyledi.

İLK MONTAJ BU YIL BAŞLIYOR

Omelchenko “Tüm elektronik sistemleri tamamlama noktasında son aşamadayız, umuyoruz ki bu sistemler Antonov mühendislik ve tasarım ekiplerince uçağa uygun hale getirilecektir, ilk uçağın montajına bu yıl başlamayı planlıyoruz.” dedi. Omelchenko ayrıca Antonov ve Boeing’in alt markası Aviall ile An-148/158/178 bölgesel yolcu uçaklarının üretimi için anlaşma imzaladığını söyledi. Aviall ile yapılan anlaşma kapsamında An-148/158 ve 178 uçaklarının seri üretimi için parça desteği ve satış sonrası teknik destek sağlanacak.

NATO AN-124 ANLAŞMASINI UZATTI

An-124 NATO’ya doğrudan hizmet veren en büyük nakliye uçağı konumunda. Hala sivil ve askeri birçok ağır nakliye görevi için kullanılan uçak için NATO, SALIS programı kapsamında yaptığı kiralama anlaşmasını 2021 yılı sonuna kadar uzattı. SALIS programı kapsamında, NATO üyesi ülkelerin ağır nakliye ihtiyaçları için Antonov Hava Yolları tarafından kiralanan iki adet An-124 tipi uçak ile sağlanıyor.

RUSYA İLE ÜRETİM GÜNDEME GELMİŞTİ

2014 yılında Ukrayna ve Rus makamları An-124 uçaklarının yeniden üretimi için anlaşmaya varmıştı. Ancak Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçı güçlerin başlattığı hareket sonrası geriler ilişkiler nedeniyle bu plan çöpe atılmıştı.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Antonov, Rusya olmadan An-124 üretimine başlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir