Altın Hesapları da ‘Kur Korumalı TL Hesaplarına’ Dönüştürülebilecek

featured

Merkez Bankası’nın altın mevduat hesapları ile ilgili yeni tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğde yer alan bilgilere göre vatandaşlar, altın hesaplarını Türk lirasına çevirip, “kur korumalı TL mevduat hesabı” haline getirebilecekler. Buradaki önemli husus, faiz getirisinin gram altın üzerinden hesaplanacak oluşu.

Yeni Ekonomik Model kapsamında hayatımıza giren “kur korumalı TL mevduat hesabı” sisteminin kapsamı genişletildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan yeni bir tebliğ, altın hesaplarının da Türk lirasına çevrilerek korumalı hale getirilebileceğini gözler önüne seriyor.

Merkez Bankası’nın yeni tebliği, kur korumalı TL mevduat hesaplarının altına uyarlanmış hali. Nakit parası olan vatandaşı dolardaki yükselişten korumaya odaklanan sistem, altın hesabı olan vatandaşları da doğrudan altından koruyor. Buna göre vatandaşlar, yastık altında beklettikleri altınları Türk lirasına çevirerek, paralarını koruma imkanına sahip olacaklar.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Altın Hesapları da ‘Kur Korumalı TL Hesaplarına’ Dönüştürülebilecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir