Airbus’tan sert Brexit uyarısı

featured

Airbus Tepe Yöneticisi (CEO) Tom Enders anlaşmasız Brexit durumunun ‘muhtemelen yüksek zarar verici” kararlar almalarına yol açabileceğini açıkladı.

Sürecin başından beri Brexit karşıtı bir tutum sergileyen Enders yayınladığı video mesajda adadaki fabrikalarını elbette bir anda kapatmayacaklarını ama havacılığın uzun vadeli bir sektör olduğunu ve AB’den düzensiz bir ayrılık sonucu yeni yatırımlarını İngiltere dışındaki ülkelere yönlendirmek zorunda kalabileceklerini açıkladı.

Avrupalı havacılık devinin adadaki 25 tesisinde 14 binden fazla çalışan bulunuyor ve ülkedeki fabrikalarda uçakların kanatları üretiliyor.

Enders mesajında “Büyük fabrikalarımız olduğu için terkedemeyeceğimizi ve ülkede kalmaya devam edeceğimizi iddia eden Brexitçi çılgınları lütfen dinlemeyin, yanılgı içerisindeler” sözlerinin ardından Airbus için kanat üretmek için sırada bekleyen çok sayıda ülke olduğunu vurguladı.

Enders 2016 yılında yapılan referandumun üzerinden iki yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen şirketlerin düzgün bir plan yapma imkanının olmamasını utanç kaynağı olduğunu belirtti. İngiltere’nin Airbus için vazgeçilmez olmadığını vurgulayan Enders öte yandan İngiliz havacılık sektörünün yaklaşık yüz yıldır sürdürdüğü küresel havacılıktaki öncü konumunu kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Geçen yıl haziran ayında da Brexit risk değerlendirmesi raporu yayınlayan Airbus Londra yönetiminin Brüksel’le bir ticaret anlaşması yapmadan AB’den ayrılması halinde satışlardaki kaybının haftalık 1 milyar euroya kadar çıkabileceği tahmininde bulunmuştu.

Kaynak: Euronews

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Airbus’tan sert Brexit uyarısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir