Airbus rüşveti kabul etti! Avrupalı imalatçı 15 milyon 856 bin 44 Euro para cezası ödeyecek.

featured

Uçak üreticisi Airbus, Fransız Mali Suçları Soruşturma Bürosu ile Libya ve Kazakistan’daki rüşvet iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturmada uzlaşmaya vardı. Uzlaşma kapsamında Airbus yaklaşık 16 milyon euro ceza ödemeyi kabul etti.

Paris mahkemesince onaylanan bu uzlaşma ile 2016 yılından bu yana devam eden soruşturmaların üzerine sünger çekilmesi bekleniyor.

Mali Suçları Soruşturma Bürosu savcısı Airbus’ın 2020’de 3 milyar euronun üzerinde ceza ödediğini belirterek “O dönemde rekor ceza kamu yararını tamamen karşıladı, o tarihten bu yana Airbus’ta derin bir iç dönüşüm yaşandı” dedi.

Airbus avukatı Giles August da duruşmada “Airbus bugün çok sağlam bir dürüstlükle hareket ediyor” ifadesini kullandı.

Airbus asıl davanın başladığı 2016 yılından bu yana çok geniş bir yönetim değişikliği yaşadığını ve şimdi modern bir iç denetim sistemine sahip olduğunu belirtiyor.

Airbus için Libya ve Kazakistan rüşvet iddiaları neyi içeriyor?

Yeni uzlaşıya konu olan dava, Muammer Kaddafi’nin Libya lideri olduğu 2007’deki savaş uçağı ve 2009’da Kazakistan’a helikopter, uydu ve uydu kontrol merkezlerinin satışını içeriyor.

Savcılar Airbus’ın Libya ve Kazakistan’daki yasadışı anlaşmalarının hala soruşturma altında olduğunu ve bu nedenle 2020’de yapılan uzlaşının geçerli olmadığını belirtmişti.

Libya’daki rüşvet düzeni Fransız Mali Soruşturmalar Bürosu’nun iş insanları ve eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yle bağlantılı siyasetçilerin siyasi kampanyalarını Libya’nın yasadışı fonları ile finanse ettikleri şüphesi üzerine ortaya çıkmıştı. Sarkozy hakkındaki iddiaları reddediyor.

Airbus geçen ay açıkladığı çeyrek yıl raporunda Libya ve Kazakistan’la ilgili soruşturmalarda Fransız mercilerle tam işbirliği içinde olduğunu belirtmişti.

Kaynak: EuroNews

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
sinirli
Sinirli
Airbus rüşveti kabul etti! Avrupalı imalatçı 15 milyon 856 bin 44 Euro para cezası ödeyecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir