1. Haberler
  2. Haberler
  3. Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Zaman Artacak? Mevcut Ücret Ne Kadar?

Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Zaman Artacak? Mevcut Ücret Ne Kadar?

Yurt dışı çıkış harcına zam iddiaları gündemde. Şu an 150 TL olan harcın ne zaman artacağına dair merak edilen detaylar ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açıklamaları burada.

featured

Yurt dışı çıkış harcına zam iddiaları gündemde. Şu an 150 TL olan harcın ne zaman artacağına dair merak edilen detaylar ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açıklamaları burada.
Yurt dışına çıkış harcı hakkında son günlerde artan iddialar merak konusu oldu. Şu an 150 TL olan harç ücretinin zamlanacağı konuşuluyor. Peki, yurt dışı çıkış harcı ne zaman artacak?

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Açıklama

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), yurt dışı çıkış harcı hakkında önemli bir açıklama yaptı. GİB açıklamasında, “Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir” denildi. Ayrıca, “Bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez” ifadesi kullanıldı.

GİB’den Vatandaşlara Uyarı

Gelir İdaresi Başkanlığı, yurt dışı çıkış harcı ile ilgili spekülatif haberler nedeniyle vatandaşları uyardı. GİB’in internet sitesinde yayımlanan duyuruda, yurt dışı çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğu belirtildi. Duyuruda, “Yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır. Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir” denildi.

Harç Puluna Zam İddiaları

Harç puluna zam geleceği iddialarına değinilen açıklamada, “Bugünden harç pulu satın almak, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez. Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için Başkanlığımız açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir” denildi.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Zaman Artacak?

Yurt dışı çıkış harcı 2024 yılı itibarıyla 150 TL olarak uygulanıyor. Temmuz 2019 ile Şubat 2022 döneminde 50 TL olan çıkış harcı, Mart 2022’de 150 TL’ye yükseltilmişti. Söz konusu harcın ne zaman artacağına dair resmi bir bilgi henüz bulunmamaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Zaman Artacak? Mevcut Ücret Ne Kadar?
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir