Yunanistan Türk jetlerine Fransız Rafale uçaklarıyla mı radar kilidi attı?

featured

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynaklarına göre; Doğu Akdeniz’de NATO görevi yapan Türk F-16 uçaklarına, NATO üyesi Yunan F-16’ları tarafından, radar kilidi atılarak tacizde bulunuldu. MSB kaynaklarından alınan bilgiye göre, NATO üyesi Yunanistan’a ait savaş uçaklarının önemli bir NATO görevini yerine getiren Türk savaş uçaklarının görevini engellemek üzere bilinçli şekilde radar kilidi attıkları öğrenildi. Yunanistan tarafından yapılan bu tacizin, NATO’nun faaliyetlerini hedef alan bir girişim olduğuna dikkati çeken kaynaklar, Yunanistan’ın, Türkiye’yi taciz edebilmek adına NATO görevlerini bile riske atmaktan geri durmadığını aktarıldı.

F-16’lar NATO görevindeydi

Yunanistan’ın Türk savaş uçaklarına radar kilidi atmasının hemen ardından gerekli karşılığın verildiği ve Yunan uçaklarının bölgeden uzaklaştırıldığı vurgulandı. Ayrıca MSB tarafından konunun NATO makamlarına iletildiği ve Yunanistan askeri ataşesinin bakanlığa çağırılarak NATO görevini tehlikeye atan Yunan uçaklarından dolayı tepki gösterildiği kaydedildi.

MSB kaynaklarından alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı’nca da ilgili taraflar nezdinde diplomatik girişimlerde bulunulduğu öğrenildi. Bu tür bir tacizin müttefiklikle bağdaşmadığını belirten kaynaklar, Yunanistan’ın gerginliği arttırma peşinde olduğunu vurguladı.

Rafale daha uzun menzile sahip

Radar kilitlemesinin hangi uçaklarla yapıldığı ise açıklanmadı. Hatırlanacağı üzere Yunanistan, Fransa’dan 12’si ikinci el toplam 18 Rafale savaş uçağı satın almıştı.  Türkiye’ye karşı silahlanma yarışına giren, krizdeki Yunan halkının parasını savunma harcamalarına yatıran Yunanistan, Ege’de Rafale şımarıklığına kapıldı. Fransa’dan Rafale savaş uçakları satın alan Yunanistan, Ege’de ihlalleri arttırdı. Yunanistan, bu ihlallerde daha uzun kilitlenme menziline Rafale uçaklarını kullanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
5
sinirli
Sinirli
Yunanistan Türk jetlerine Fransız Rafale uçaklarıyla mı radar kilidi attı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir