Savunma Sanayi

Yüksek Güçlü Lazer Sistemi (IŞIN) Projesi nedir?

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda başlatılan IŞIN Projesi kapsamında geliştirme faaliyetleri devam eden Yüksek Güçlü Lazer Sistemi (YGLS); kara, deniz ve havada tehdit unsuru oluşturan sabit veya hareketli hedeflerin tespit, teşhis, takip ve imhasını sağlayacaktır.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda başlatılan IŞIN Projesi kapsamında geliştirme faaliyetleri devam eden Yüksek Güçlü Lazer Sistemi (YGLS); kara, deniz ve havada tehdit unsuru oluşturan sabit veya hareketli hedeflerin tespit, teşhis, takip ve imhasını sağlayacaktır. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-BİLGEM) ana yükleniciliğinde devam eden proje kapsamında, 20+ kilovat güce sahip bir lazer sistemi geliştirilmektedir.

İsabet oranı yüksek ve atım maliyeti düşük olan Yüksek Güçlü Lazer Sistemi’nin, Temmuz 2018 tarihinde, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in de katılımlarıyla bir atış testi gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen test esnasında, 22 milimetre kalınlığa sahip gemi zırhı çeliği, 500 metre mesafeden imha edilmiştir. Proje tamamlandığında, sistem ile 1.500 metre mesafede, saniyede 20 metre hızla ilerleyen havan mühimmatı temsili bir hedefin, 10 saniye içinde etkisiz hale getirilmesi hedeflenmektedir. İlk denemelerde yüksek başarı sağlayan sistem, önümüzdeki dönemde hava araçlarında ve gemilerde de kullanılabilir hale gelecektir.

BAĞLANTILI HABER:
Gökbey seri üretime geçiyor

Genel Özellikleri:

Yüksek güç lazeri hedefe odaklanarak gücünü aktarabilmesi
Hareketli hedefleri imha kabiliyeti
Görüntü işleme tabanlı hedef algılama ve takip
Wedge-stabilization yapısı

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı