Yılbaşını ’14 tonluk bomba atarak’ kutlayan ABD’nin Stratejik Kuvvetler Komutanlığı, özür diledi

featured

New York’taki yılbaşı kutlamalarında kristal top düşürme geleneğine benzeterek ABD’nin nükleer olmayan en büyük bombası olan 14 tonluk GBU-57 ile bombardıman mesajı paylaşan STRATCOM, tepkiler üzerine mesajı geri çekti.

 Tüm dünya 2019’a kutlamalarla girerken ABD’nin Stratejik Kuvvetler Komutanlığı’nda (STRATCOM) başka türlü havai fişekler patlıyordu. ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) denizaşırı nükleer komuta ve kontrolünden sorumlu komutanlığı olan STRATCOM, yılbaşını kutlamak için sosyal medya hesabından içinden hayalet bombardıman uçakları ve devasa patlamalar geçen bir mesaj paylaştı.

40 saniyelik videoda B-2 Spirit tipi hayalet bombardıman uçağı bir deneme sahasına iki tane GBU-57 bombası atarken gösterildi. 14 bin kilo ağırlığındaki GBU-57, ABD’nin nükleer olmayan en büyük bombası.

 Yerin 61 metre derinliğindeki hedefleri imha edebildiğinden ‘sığınak yok edici’ diye nitelenen GBU-57, ‘Muazzam Ordonat Delici’ adıyla da tanımlanıyor.Bu görüntüleri New York’taki Times Meydanı’nda yılbaşı kutlamalarının ‘kristal top düşürme’ etkinliğine benzeten STRATCOM, yeni yıl mesajında, “Times Meydanı geleneği olarak yeni yıl büyük top düşürülerek kutlanıyor. İhtiyaç olursa biz de çok daha büyük bir şeyi atmaya hazırız” dedi.

Gelen tepkiler üzerine paylaşımı silen STRATCOM, özür dilemek zorunda da kaldı:

“Attığımız yeni yıl mesajı tatsız ve bizim değerlerimizi taşımıyordu. Özür diliyoruz. Biz, Amerika ve müttefiklerimizin güvenliğine bağlıyız. ”

​Tepki bombardımanı altında silinene kadar 2000 beğeni ve yaklaşık 1000 retweet alan yılbaşı paylaşımı, Twitter’da eleştiri ve alay konusu oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Yılbaşını ’14 tonluk bomba atarak’ kutlayan ABD’nin Stratejik Kuvvetler Komutanlığı, özür diledi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir