Havayolları

Virgin Atlantic ses hızını aştı; Londra’ya 48 dakika önce geldi!

İngiliz Virgin Atlantic Havayolları'na ait bir uçak havacılık tarihinde eşine az rastlanır bir olaya imza attı. Rüzgarı arkasına alan Virgin Atlantic uçağı, Londra'ya planlanandan 48 dakika önce indi.

İngiliz Virgin Atlantic Havayolları‘na ait bir yolcu uçağı, Los Angeles-Londra seferi sırasında yüksek irtifadaki hava akımı sayesinde saatte 1289 kilometreye çıkarak hız rekoru kırdı. Philadelphia üzerinde 35 bin feette ses hızını aşan Boeing 787-9 tipi uçak, Londra’ya planlanandan 48 dakika önce indi.

SES HIZINI AŞMASI NORMALDE MÜMKÜN DEĞİL!

Pilot Peter James, Twitter mesajında “Daha önce hiç bu kadar güçlü bir kuyruk rüzgarı görmedim” dedi.  BBC Türkçe’de yer alan habere göre, daha önce aynı model bir uçak 1248 kilometre hıza ulaşmıştı. Boeing 787 Dreamliner uçaklarının ortalama seyir hızı saatte 944 kilometre. Bu hızdaki sürükleme kuvveti ve diğer aerodinamik etkilere göre tasarlanmadıkları için ticari uçaklar ses duvarını aşamıyor. Ancak uçağın hava akımının içinde olması nedeniyle, tehlike sınırına yaklaşmadığı belirtiliyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı