Vergisiz telefonun ayrıntıları belli oldu… 15 modeli kapsayacak!

Yapılan açıklamaya göre vergisiz telefon düzenlemesi tüm modelleri kapsamayacak ve yerli üretim yapan markalarla sınırlı olacak.

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaatlerinden birisi olan gençlere vergisiz telefon çalışmasının detayları belli oldu. Yapılan açıklamaya göre vergisiz telefon almak isteyenler tüm modellerden yararlanamayacak ve bu çalışma bazı markalarla sınırlı olacak.

Vergisiz telefonda yerli üretim şartı

Milliyet’in haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda gençlere vergisiz telefonun ayrıntıları gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gençlere vergisiz telefon için 15 model üzerinde çalışma yapıldığını söyledi.

Buna göre gençlere ÖTV ve KDV’siz telefon çalışması kapsamı sadece yerli üretim yapan markaları kapsayacak. Cari açıktan dolayı Türkiye’de üretim yapan firmalar bu kapsama dahil edilecek. Türkiye’nin 60 milyar dolar cari açığı olduğu belirtilirken, hükümetin buna göre hareket edeceği ifade ediliyor.

Bu açıklamanın ardından gözler Türkiye’de üretim ve montaj yapan markalara çevrilmiş durumda. Buna göre Xiaomi, Samsung, OPPO, TCL, REALME, OMİX, GENERAL MOBİLE, TECNO, POCO, CASPER, VESTEL ve REEDER gibi markaların bazı modelleri vergisiz telefon kapsamına alınacak.

Ülkemizde üretimi ve montajı yapılan bazı telefon modelleri ise şu şekilde:

Samsung

Galaxy A70
Galaxy A21s
Galaxy A30
Galaxy A01 Core
Galaxy A52

Reeder

S23 PRO MAX
S19 MAX PRO S
S19 MAX PRO
S19 MAX
P13 BLUE

Xiaomi

Redmi 9CRedmi 9T
Redmi Note 10S
Redmi 10 (2022)

Realme

Realme C21
Realme C21Y
Realme C25
Vivo

Vivo Y11s
Vivo Y21s
Vivo Y53s

TLC

TCL 20 SE
TLC 20 E
TLC L7

Omix

Omix X300
Omix X500

0
mutlu
Mutlu
9
komik
Komik
1
alk_
Alkış
1
_a_rm_
Şaşırmış
7
sinirli
Sinirli
Vergisiz telefonun ayrıntıları belli oldu… 15 modeli kapsayacak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir