Ukrayna’nın füze stoku yakında tükenebilir!

Pentagon’dan sızdırılan bazı belgelerde, Ukrayna ordusuna ait hava savunma sistemlerinin mühimmatlarının yakın zamanda tükenebileceği ortaya çıktı.

featured

Pentagon’dan sızdırılan bazı belgelerde, Ukrayna ordusuna ait hava savunma sistemlerinin mühimmatlarının yakın zamanda tükenebileceği ortaya çıktı.

23 Şubat tarihli bir gizli belgede, Ukrayna’nın elindeki Sovyet döneminden kalma S-300’lerin füzelerinin 2 Mayıs’a kadar tükenebileceği belirtildi.

28 Şubat tarihli bir başka belgedyese, Kiev güçlerine ait Sovyet yapımı Buk füze sistemlerinin mermilerinin de nisan ortasına kadar bitebileceği yazıldı.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın (NYT) aktardığına göre, söz konusu füze sistemleri, Ukrayna’nın Rus savaş jetlerine ve bombardıman uçaklarına karşı savunmasının yüzde 89’unu oluşturuyor.

Ayrıca belgelerde doğrudan cephedeki Ukraynalı askerleri koruyan hava savunma sistemlerinin mermilerinin de 23 Mayıs’ta tükenebileceği belirtildi.

Öte yandan belgelerdeki tahminlerin, söz konusu dönemdeki mermi kullanma oranlarından yola çıkılarak yapıldığı, bu oranın halihazırda değişip değişmediğininse tespit edilemediği bildirildi.

NYT’ye konuşan ve kimliklerini paylaşmayan ABD’li yetkililer, mühimmatların tükenmesi gibi bir senaryoda, Rus savaş jetlerinin ve bombardıman uçaklarının topçu mevzilerine ve askeri birliklerin bulunduğu noktalara çok daha kolay saldırı düzenleyebileceğine dikkat çekti.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yuri İhnat da ABD’nin tanınmış gazetelerinden Wall Street Journal’a açıklamasında, “Hava üstünlüğünü kaybedersek, bunun Ukrayna açısından ciddi sonuçları olur” dedi.

Öte yandan belgeleri kimin sızdırdığına ve bu belgelerin doğruluğuna dair incelemeler sürüyor.

Eski Pentagon görevlisi Michael Mulroy, Birleşik Krallık merkezli haber ajansı Reuters’a açıklamasında, “Belgelerin çoğu ABD’nin elindeydi, bunları sızdıran kaynakların da ABD’de olabileceği ihtimaline odaklandık” dedi.

Ancak yetkili, sızıntının ardında Rusya’nın olabileceği ihtimalinin de incelendiğini belirtti. Kremlin yönetimi ve başkent Washington’daki Rusya Büyükelçiliği, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Kaynak: Independent

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Ukrayna’nın füze stoku yakında tükenebilir!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir