Savunma Sanayi

Ukrayna’nın F-16’larına ASELSAN modernasyonu

Ukrayna, envanterindeki L-39 Albatros uçaklarından 16 adedini modernize etti. İleri jet eğitim uçaklarının iyileştirilmesi kapsamıyla yürütülen programda ASELSAN da yüzde 8'lik iş payıyla yer aldı.

Ukrayna, envanterindeki L-39 Albatros uçaklarından 16 adedini modernize etti. İleri jet eğitim uçaklarının iyileştirilmesi kapsamıyla yürütülen programda ASELSAN da yüzde 8’lik iş payıyla yer aldı.

Modernizasyonun ardından L-39M1 Albatros olarak adlandırılan uçakların AI-25 motorları da modifiye edilerek AI-25TLSH seviyesine yükseltildi. İtiş gücü yükseltilen motorlar sayesinde Albatros’ların ivmelenme ve tırmanma hızı kabiliyetleri geliştirildi. Katı hâl uçuş veri kayıt cihazı entegre edilen platformlardan üç adedi, daha kapsamlı bir modernizasyondan geçirildi ve sayısal uçuş simülatörü entegre edildi. Böylece Ukraynalı pilotlar, L-39 ile uçarken MiG-29 kullanıcı arayüzünü simüle edebiliyor. İyileştirme faaliyetleri kapsamında ASELSAN üretimi sayısal haberleşme sistemleri ile donatılan platformlardan 1 adeti ise yeni sistemlerin denemelerinin yapılabileceği bir uçan test platformu hâline getirildi.

BAĞLANTILI HABER:
Baykar'dan bir büyük başarı daha; 130 bin uçuş saatini geride bıraktı
Kaynak: C4 Defence

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı