1. Haberler
  2. Havacılık
  3. Uçuşlara ‘karbon vergisi’ geliyor; Uçuş başına 2 euro alacaklar!

Uçuşlara ‘karbon vergisi’ geliyor; Uçuş başına 2 euro alacaklar!

featured

Portekiz, yolculardan uçuşları için resmi olarak ‘karbon vergisi‘ almaya başladı. Giden yolcuların biletlerinde uçuş başına 2 euro ödemeleri gerekiyor. Karar, ülkenin kısa vadede kirletici gazların çevre üzerindeki etkisini dengelemenin yollarını ararken geldi.

Karbon vergisi resmi olarak 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girdi. Bu, Portekiz’den herhangi bir havaalanından uçan tüm yolcuların, uçuşlarının çevre üzerindeki etkisini dengelemek için 2 € ek ücrete tabi olacağı anlamına geliyor.

Yeni vergi, kısa iç hatlar ve uzun dış hatlar dahil olmak üzere Portekiz’den yapılan tüm uçuşlar için geçerlidir. Havayollarının bu ücretleri yolculardan tahsil etmesi ve her ayın 5’inde tahsilatlarını Ulusal Sivil Havacılık Otoritesine (ANAC) teslim etmesi gerekmektedir.

Yolcular için yeni ücret, biletlerin fiyatını çok az artıracak. Erken rezervasyon yapıldığında Ryanair’in taban ücretleri %20 artabilirken, havayolları ve hükümetler tarafından alınan diğer vergiler ve ücretler arasında pek çoğu yeni ilaveyi fark etmeyecek.

Çevreyi korumak
Çevre düzenlemeleri konusu, birkaç yıldır havacılık endüstrisinin kafasında en üst sıralarda yer alıyor. Geçen yılki pandeminin ardından Avrupa hükümetleri, multi-milyon veya milyar euroluk kurtarma paketlerini devreye soktular.

Bu, taşıyıcıların devlet fonlarına erişmek için operasyonlarında değişiklik yapmaları gerektiği anlamına geliyordu. Air France için bu, bazı kısa iç hat uçuşlarını kesmek ve bunun yerine tren hizmetlerinin işi alması anlamına geliyordu.

Portekiz’in karbon vergisinin yükü doğrudan yolcuların üzerine kalıyor. Bu, uçuşlardan kaynaklanan çevresel etkilerin en azından bir kısmını telafi edileceği anlamına geliyor. Ancak, bu yeşil vergilerin işe yarayıp yaramadığı konusunda değişik görüşler var.

Yeşil ve karbon vergileri fikri hızla yükselirken, bazı muhalefet de var. Özellikle, havayolları operasyonlarını büyük ölçüde etkileyen ücretler. Mart ayında, easyJet CEO’su ve Avrupa Havayolları Başkanı Johan Lundgren, karbon vergilerine muhalif konuştu.

Lundgren, bu vergilerin ileride daha fazla insan için seyahati erişilmez hale getireceğinden bahsetti. Bu, genel hava trafiğinin fiilen düşmeyeceği ve yalnızca yük faktörlerinin çevreyi daha fazla etkileyeceği anlamına geliyor. Bunun yerine emisyonları azaltmak için modern teknolojiye yatırım yapmayı öneriyor.

Havayollarının yeşil vergilerde bir çıkarı olsa da, geniş çapta tartışılan bir konu olmaya devam ediyor. Şimdi, Portekiz’den uçan tüm yolcular, uçuşlarında yeni bir ücret ve muhtemelen daha fazlası için kendilerini hazırlamak zorundalar.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Uçuşlara ‘karbon vergisi’ geliyor; Uçuş başına 2 euro alacaklar!
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir